Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BDP, Bengi Yıldız'ı ihraç ediyor

27.08.2011 11:12
BDP, Bengi Yıldız'ın görüntülerine çok sert tepki gösterdi...

BDP Genel Başkanı Hamit Geylani, "Meclise gitmemiz için doğru zaman ve doğru zemin olmalı, Başbakan gitmememiz için herşeyi; bütün tahrikleri yapıyor. Bizim gidişimiz Başbakan'ın söylemlerine bağlı değil. Biz 1 Ekim'de Meclise gideceğiz" dedi. Batman Milletvekili Bengi Yıldız'ın Bodrum'da bikinili bir kadınla tatil yaparken çekilen fotoğraflarıyla ilgili ise Geylani, "Görüntüler partimize yakışmamıştır. Partimizin ilgili kurulları Yıldız'ın durumunu partiden ihraç başta olmak üzere tüm boyutları değerlendiriyor" dedi.

CANLI KALKAN EYLEMİ TOPLANTISI
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), TSK'nın Kuzey Irak'taki PKK kamplarına yönelik düzenlediği sınır ötesi hava harekatını protesto etmek için milletvekilleri ile belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu grupların sınır bölgelerinde 'canlı kalkan' olması konusunu değerlendirmek için Diyarbakır'da toplandı. BDP eşbaşkanları Hamit Geylani ve Filiz Koçali başkanlığında Diyarbakır il binasındaki toplantı 2 saat sürdü. Toplantıda alınan kararı açıklayan BDP Eşbaşkanı Hamit Geylani, "Kandil'de hava saldırısında 7 sivil vatandaş yaşamını yitirdi. Dışişleri Bakanlığı açıklama yaptı. Bunları görmemeleri vicdansızlıktır. 6 aylık bebeğin ölüm fotoğraflarını tüm dünya gördü, ancak Dışişleri Bakanılğı görmedi" dedi.

"1 EKİM'DE TBMM'YE GİDECEĞİZ"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın BDP'li milletvekillerinin TBMM'ye gitmemesi için bütün tahrikleri yaptığını savunan Geylani, "Meclise gitmemiz için doğru zaman ve doğru zemin olmalı, Başbakan gitmememiz için herşeyi; bütün tahrikleri yapıyor. Bizim gidişimiz Başbakan'ın söylemlerine bağlı değil. Biz 1 Ekim'de Meclise gideceğiz" dedi.

"BENGİ YILDIZ İÇİN İHRAÇ BAŞTA OLMAK ÜZERE BÜTÜN BOYUTLARI DEĞERLENDİRİYORUZ"
Batman Milletvekili Bengi Yıldız'ın Bodrum'da bikinili bir kadınla tatil yaparken çekilen fotoğraflarının gazetelerde yayınlanmasıyla ilgili ise HABERTÜRK'e konuşan BDP'li Geylani, "Görüntüler partimize yakışmamıştır. Partimizin ilgili kurulları Yıldız'ın durumunu değerlendiriyor. Partiden ihraç başta olmak üzere bütün boyutları değerlendiriyoruz. Görüntüler bize yakışmadı. Partimizi çok derinden rahatsiz etti. Birileri bizi MHP ve CHP'nin durumuna düşürmek istiyor. Ama biz bu duruma asla düşmeyeceğiz. Bu görüntüleri asla tasvip etmiyoruz" diye konuştu.

"ASKER GARNİZONA ÇEKİLDİ, PKK DAĞDAN İNDİ"
BDP Eşbaşkanı Filiz Koçali ise, İmralı'da Abdullah Öcalan ile devlet yetkilierinin görüşmelerinin tıkanması sonucu çatışmaların arttığını iddia ederek, "Asker garnizona çekildi, PKK dağdan indi. Silvan ve Çukurca saldırılarının öncesinde Başbakan 'Kürt sorunu yok, PKK sorunu var' demişti. Bu söylemlerden sonra operasyonlar gelişti ve hem gerilla (PKK'lılar) hem de asker yaşamını yitirdi. Devlet barıştan yana olsaydı, yaşanan bir iki olayla hemen geriye dönmezdi. Görüşmeler devam etseydi, sayın Öcalan, PKK'yı sınır dışına çekecekti. AKP diyalog yolunu seçeceğine , topyekun savaş kararı verdi. Başbakan her konuşmasında bizi tehdit ediyor ve iki halk arasında düşmanlık tohumu ekiyor. Ama biz Türkler ile Kürtler'in gönül bağını ve iç barışını bozacak bir tutum sergilemeyeceğiz. Acilen Öcalan'la görüşülmeli ve tecritine son verilmeli" dedi.

Habertürk 

Bu haber toplam 1774 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri