Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Emniyet müdürü konuştu, BDP'liler şaşkına döndü!

06.12.2012 16:35
Emniyet müdürü olay çıkarmak isteyen BDP'lileri, "Bu Thomas More'un Ütopya'sı olur" diyerek ikna etti!

Bingöl'deki operasyonlarda ölü ele geçirilen PKK'lılardan ikisinin cenazesi Diyarbakır'da günlerce bekletildi. BDP 'nin şehrin ortasından geçirmek için üç gün beklettikleri cenazeleri alım sırasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Güvenlik Şube Müdürü Süleyman Hançerli arasında çok ilginç diyaloglar geçti.

Hançerli uzun uzun konuşarak BDP'lileri önce sakinleştirdi, ardından da cenazenin olaysız defnedilmesini sağladı. Hançerli'nin konuşma tarzı hayli dikkat çekti. Thomas More'un başyapıtı Ütopya'dan, Türk Ceza Kanunu'ndaki ayrıntılara kadar uzun bir sunuş yapan Hançerli'yi BDP'liler de ilgiyle dinledi.

BDP'LİLER GERMİŞTİ

Dün çıkan haberlerde cenazede ortamı polisin gerdiği ve boş yere olay çıkmasına sebep olduğu yazıldı. Oysa gerçek bunun tam tersi.

Grubun toplandığı yer mezarlık alanına 250 metre uzakta olmasına ve grupla mezarlık arasındaki yol tamamen boş olmasına rağmen BDP'liler ısrarla Mardin yoluna çıkıp yürüyüş yapacaklarını söylediler. Bu şekilde daha rahat propaganda yapmak ve slogan atmak için fırsat bulacaklardı.

Fakat Güvenlik Şube Müdürü Süleyman Hançerli müthiş bir duyarlılık örneği sergiledi ve "Bu yol ana arter ve kapanmasına izin veremeyiz. Fakat yine de yolun bir kenarından geçip yolu kapatmayacağınıza, yasadışı sloganlar atmayacağınıza ve taş atmayacağınıza söz verirseniz yolu açalım" dedi. Buna rağmen orda sözcü olarak bulunan BDP'li vekil Nursel Aydoğan, İl başkanı Zübeyde Zümrüt ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir "söz veremeyiz" dedi.

"HİÇ SLOGAN ATMADAN OLUR MU?"

Emniyet müdürü, "Yolu kapatmayacağınıza taş ve sopalarla saldırmayacağına ve slogan atmayacağınıza söz verin müsaade edelim" şeklinde sözlerini tekrarlaması üzerine BDP'li Vekil Aydoğan'ın "Mümkün değil. Hiç slogan atılmadan olur mu yani?" demesi dikkat çekti. Bunun üzerine polisler söz verilmediği takdirde yolu açamayacaklarını belirtti.

Müdürün "Cenazeleri 3 gündür bekletiyorsunuz. Vebaldir" demesi üzerine BDP'li vekil Aydoğan "Gerekirse 5 gün bekletiriz. Cenazeler isterse koksun" demesi üzerine polis müdürü cenaze sahiplerine "Siz buna nasıl müsaade ediyorsunuz. Yazık değil mi?" diye sordu. Cenaze sahibi ise polise aldırış etmedi ve ısrarla büyük yola yürüyeceklerini söyledi. Polis gruba izin vermedi.

PROVOKASYON İÇİN 3 GÜN BEKLETTİLER

Daha önce gömülmesi beklenen cenazeler BDP'liler tarafından "yeterli katılım olmaması" sebebiyle 2 Aralık'a ertelendi ve bu sebeple cenazeler Diyarbakır'a geldikten sonra 3 gün bekletilmiş oldu.

2 Aralık günü yine yeterli sayıyı toplayamayan grup sabah saatlerinden itibaren lastik yakarak yolu kapatmak istedi fakat polis müsaade etmedi. Gün boyu pankart açıp sloganlar atarak halkı tahrik etmeye çalışan grubu kontrol altında tutan güvenlik güçleri ile BDP'liler arasında yaşanan diyaloglarda polisin iyi niyetine rağmen BDP'lilerin inatla ortamı germeye çalışması olayları büyüttü.

Polisin duyarlı davranışları provokasyonları önlemek için yeterli olmadı ve bir grup BDP'li ellerinde taş ve sopalarla güvenlik güçlerine saldırdı. Bu sırada polise 3 adet el yapımı patlayıcı atıldı.

İHA

 

Bu haber toplam 6362 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri