Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Soruşturma BDP'yi Rahatsız Ediyor"

06.02.2012 12:12
Karanlıkta kalan faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için başlatılan hukuk süreci, bazı Kürt aydınlara göre BDP'yi rahatsız ediyor.

Faili meçhul cinayetler soruşturması bölücü terör örgütüne uzandı. Terör örgütünün binlerce kişiyi katlettiği biliniyordu ancak kimse bunu dillendiremiyordu.

Soruşturma en çok da Kürt aydınları sevindirdi. Yazar İbrahim Güçlü, infazların araştırılmasından BDP'nin rahatsız olduğunu söyledi.

Binlerce İnsan Öldü
Türkiye binlerce insanını faili meçhullere kurban verdi. Şimdi karanlık dönemle yüzleşme zamanı.

Kamuoyunda günlerdir derin devletin işlediği cinayetler konuşuluyor. Ancak kimsenin dillendirmediği başka gerçekler de var.

O da bölücü terör örgütünün işlediği katliamlar. Özel yetkili savcılıklar bu cinayetlerin de peşinde...

Terör örgütünün infazlarının incelenmesi Kürt aydınlardan olumlu yankı buldu.

Kürt Yazar İbrahim Güçlü, "Abdullah Öcalan'ın da kendi açıklamaları var diyor ki; iç infazlar ya da kendi dışındaki örgütlerin üyelerinden yöneticilerinden öldürdüklerinin 15 binin üzerinde olduğunu söylüyor. Bu dehşet verici. Bunun karşısında sessiz kalınamazdı." dedi.

HAK-PAR Genel Başkanı Bayram Bozyel, "Kürt sorunun çözümü için faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması son derece önem taşıyor.Türkiye bu tür adımlar atmadan kendi yakın tarihiyle yüzleşmeden, hukuksuzluların üzerine gitmeden, faillerden hesap sormadan, köklü sorunlarını çözemez." şeklinde konuştu.

"Soruşturma BDP'yi Rahatsız Ediyor"
Kürt aydın İbrahim Güçlü, soruşturmaların BDP'yi rahatsız ettiğini belirtiyor. Güçlü'nün ifadeleri şöyle:

"BDP bu konuda vazifesini yerine getirmiyor. Zannediyorum bunun deşifre edilmesinde memnuniyet duymayacak."

Niye memnun olmayacak? sorusu; "çünkü BDP, PKK'sız var olmayan bir örgüt, idaresi ona bağlı bir örgüttür." şeklinde cevap verdi.

Aydınlar, soruşturmaların derinleştirilip sonuna kadar gidilmesinden yana.

Kürt yazar ve aydınlar bir hukuk mücadelesinin yapıldığına ve özel olarak faili meçhul cinayetlerin üzerine gidilmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

Özel yetkili savcılar soruşturma kapsamında Kürt aydınların da bilgisine başvuracak.

Bu haber toplam 1900 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri