Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BDP’den bıkanlar partisi

18.01.2012 15:37
Kürtlerin tek temsilcisi olduğunu iddia eden BDP’nin PKK ekseninde siyaset yapması ve AK Parti’nin Uludere olayının ardından somut adım atmaması bölgede, kararsızları yeni arayışlara itti

Kürtlerin tek temsilcisi olduğunu iddia eden BDP’nin PKK ekseninde siyaset yapması ve AK Parti’nin Uludere olayının ardından somut adım atmaması bölgede, kararsızları yeni arayışlara itti. Bazı dindar Kürtlerin bölgede nabız yoklamaya başladığı ve kurulacak partide, eski siyasetçi Haşim Haşimi ile Abdurrahman Kurt’un bulunacağı belirtiliyor. Partide ayrıca BDP’nin güvercin kanadından önemli isimlerin yanı sıra Kemal Burkay ve HAKPAR lideri Bayram Bozyel’in de yer alabileceği öne sürülüyor.

ASLAN DEĞİRMENCİ / ANKARA


Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde son dönemlerde PKK ekseninde siyaset yapan BDP’ye duyulan tepki ve AK Parti’nin Uludere olayının ardından somut adım atmaması kararsızları yeni arayışlara itmeye başladı. Bu arayışın farkına varan kanaat önderlerinin işaretiyle bazı dindar Kürtlerin bölgede nabız yoklamaya başladığı öğrenildi.

Kürtlerin etkin isimleri ile arayışlar

Bölgedeki bazı cemaatler, aşiretler ve AK Parti’den geçen dönem milletvekili seçilemeyen eski vekiller yeni bir parti kurmak için harekete geçti.
Parti kurmak için çaba sarf eden grupların görüştüğü isimler arasında ise başı Kürtlerin etkin isimlerinden, eski siyasetçi Haşim Haşimi çekiyor. Türkiye ile Irak’ın kuzeyindeki Kürt yönetimi ile köprülerin kurulmasında da gösterişsiz ama çok etkili bir rol oynadığı bilinen Haşim Haşimi, Güneydoğu Anadolu’nun en köklü ailelerinden birine mensup… 1984-1989 yılları arasında Cizre Belediye Başkanlığı yaptı. Ardından 20 ve 21. dönemlerde Diyarbakır Milletvekili olarak Meclis’te yer aldı. TBMM’de, 1996 yılında kurulan ve 2 yıl süren Göç Araştırma Komisyonu’nun başkanlığı da yapan Haşimi, AK Parti’ye yakınlığıyla da tanınıyor.
Bölgede kurulması muhtemel bir partide görev alması muhtemel bir diğer ismin ise Abdurrahman Kurt olduğu konuşuluyor. AK Parti Diyarbakır eski milletvekili Abdurrahman Kurt, açılım sürecinde önemli rol üstlenmişti. Ayrıca bölgede bazı cemaatlerin ve siyasallaşmış grupların da konuyu istişare ettikleri ifade ediliyor…

PKK üstlerini çizmişti

Öte yandan henüz istişare aşamasında olsalar da bölgede ziyaretlere başlayanlar arasında kapatılan DEP’de bir dönem siyaset yapan ve Kürt sorunun daha ılımlı politikalar ile dile getirilmesini savunan BDP’nin güvercin kanadından önemli isimlerin olduğu öğrenildi. DEP ve PKK tarafından üstü çizilen BDP’lilerin, 31 yıldır yaşadığı İsveç’ten Türkiye’ye dönen Kemal Burkay ve HAKPAR lideri Bayram Bozyel ile de görüşme arayışı içinde olduğu biliniyor. 

MİLATGAZETESİ.COM

Bu haber toplam 2052 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

inansakmı
kuru kuruu
şimdi bu başa getirecekleri (inş. ) dogru insanlardandır kürt kimligi ile bölücü olucak diye bir şey yok ama BDP olayının artık kürt siyaset arenasından kanlı ellerini cekecekse en güzel hareket olur bir karadenizli olarak kürt kardeşimin hakkında hayırlısını mevlamdan dilerim.
18 Ocak 2012 Çarşamba 17:30
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ne farkederki
Mehmet Medeni
Yani ne farkeder bu da bölücü olmayacak mı sanki
18 Ocak 2012 Çarşamba 16:09
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Gerçeğe Dönüş
Seydi Ahmet TURAN
Bölgede yaşayan Kardeşlerimiz PKK nın terör havası estirmesinden yargısız infazlardan evlatlarının dağa çıkarılmasından şantajlardan bıkmış yeni bir arayış içindedirler.PKK nın bölgede aldığı oy hakkıyla aldığı oy değildir.şantaj ve tehditlerle aldıkları oy sayesinde meclise geldiler.Eşbaşkanları dedikleri kişinin hitap şekli çağa yakışmıyor.herr konuşması tehdit kokuyor. Bölgede yaşayan halk kanaat önderlerinin himayesinde ılımlı kişiler etrafında birleşmeli pkk ve kck yı safdışı etmelidirler.Bölge haltı yılmış bıkmış usanmış,korkusundan bdp yi destekliyor sevdiğinden değil,
18 Ocak 2012 Çarşamba 16:03
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri