Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BDP fitili ateşledi, amacına ulaştı

18.03.2012 14:13
Diyarbakır ve İstanbul'da izinsiz Nevruz kutlamalarında BDP milletvekilleri polise saldırının fitilini ateşledi. Olaylarda 1'i polis 2 kişi yaralandı, 10 araç yakıldı,

Nevruz alanında girmek isteyen grup, el yapımı bomba, molotofkokteyl ve taşlarla polise saldırdı, 1'i polis 2 kişi yaralandı

 
-BDP'li milletvekilleri ile polis arasında tartışma yaşandı, bazı milletvekilleri izinsiz gösteri yapanlarla Nevruz alanına girdi
 
-9'u seyyar baz istasyonu olmak üzere 10 araç yakıldı
 
Diyarbakır'da aralarında BDP milletvekillerinin de bulunduğu gruplar, Bağlar İlçesi'ndeki Nevruz alanına girdi. 1'i polis 2 kişiyi yaralayan ve 10 aracı yakan gruba polis müdahale etti.
 
Nevruz Komitesi'nin kutlamayı bugün yapmak için yaptığı başvurunun Valilikçe onaylanmamasına rağmen sabah saatlerinden itibaren kentin çeşitli noktalarında toplanan gruplar, Bağlar İlçesi'ndeki Nevruz alanına yürüyüşe geçti.
 
Bağlar Kuruçeşme'de göstericiler polise, el yapımı bomba, molotofkokteyl ve taşlarla saldırdı. Saldırıda bir polis memurunun kolu kırıldı. Şanlıurfa yolunda başına taş isabet eden yaşlı bir vatandaş da yaralanarak hastaneye kaldırıldı.
 
Otobüsle BDP İl Başkanlığı binasından alana gitmek isteyen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile milletvekilleri Altan Tan, Leyla Zana, Hasip Kaplan, Aysel Tuğluk ve Ayla Akat Ata, Kuruçeşme'de polisler tarafından durduruldu. Burada polisle görüşme yapan milletvekillerinden Altan Tan ile emniyet yetkilileri arasında kısa süreli tartışma yaşandı.
 
Daha sonra milletvekillerinin de içinde bulunduğu grup, polis barikatını aşarak alana girerken başka gruplar da ara yollardan alana girdi. Nevruz alanında önceden kurulan 9'u seyyar baz istasyonu olmak üzere 10 araç, alandakilerce yakıldı. İtfaiye ve polisin müdahalesine rağmen araçlar tamamen yandı. Alana giren gruplara helikopter ve tomalardan biber gazı ve suyla müdahale edildi.
 
Öte yandan Şanlıurfa yolu Yenihal Kavşağı'ndaki bir alışveriş merkezine yapılan saldırıda, işyerinde maddi hasar meydana geldi.
 
İzinsiz gösteride çevreye zarar veren ve polise taşlı sopalı saldırıda bulunan çok sayıda kişi gözaltına alındı.
 
Nevruz alanındaki kalabalığa yönelik BDP otobüsünden müzik yayını yapılıyor.

ARAÇTA UZUN NAMLULU SİLAHLAR BULUNDU
 
Güvenlik güçlerinin, Şanlıurfa Yolu'ndaki nevruz alanına giden tüm yollarda önlem almasına karşın kentin çeşitli semtlerinden gelerek toplanan gruplar alana girmek istedi. Nevruz alanı yakınında bir GSM şirketine ait araç, göstericiler tarafından ateşe verildi. İtfaiye müdahale edip yangını söndürdü. Nevruz alanı yakınındaki bir arama noktasında durdurulan araçta sayısı açıklanmayan uzun namlulu silahlar bulundu.
 

-İstanbul'da izinsiz nevruz kutlamaları-

 
-BDP Genel Başkan Yardımcıları Gültan Kışanak, Filiz Koçari ile BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve bazı milletvekillerinin de aralarında bulunduğu grup müdahale sonucu dağıldı
 
-BDP'li Sakık'ın iknası sonucu gözaltına alınmamak için atladığı denizden çıkan bıçaklı gösterici, gazetecileri taşlayarak kaçtı
 
Kazlıçeşme Meydanı'nda Nevruz kutlaması yapmak isteyen BDP Genel Başkan Yardımcıları Gültan Kışanak, Filiz Koçari ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile bazı milletvekillerinin de aralarında bulunduğu grup polisin müdahalesiyle dağıldı.
 
Kazlıçeşme Meydanı yakınına Yedikule tarafından gelen grubun önü, cadde üzerinde barikat kuran emniyet görevlilerince kesildi.
 
Burada BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, emniyet yetkililerine Kazlıçeşme Meydanı'na gruplarla girerek basın açıklaması yapmak istediklerini söyledi.
 
Emniyet yetkililerinin milletvekillerinin alana girebileceğini, gruplara müsade edilmeyeceğini söylemesi üzerine Kışanak, bulundukları noktada basın açıklaması yapmak istediklerini, çeşitli cadde ve sokakta toplanan arkadaşlarının da buraya gelmesine müsaade edilmesini talep ettiklerini anlattı.
 
Kışanak, Diyarbakır'da kutlamaya izin verildiğini iddia ederek, İstanbul'da da aynı uygulamayı beklediklerini söyledi.
 
Emniyet yetkilileri ise diğer noktalarda toplanan grupların buraya gelmesine izin verilmeyeceğini kaydettiler. Yetkililer, grubun dağılmaması halinde müdahale edileceğini de ifade ettiler.
 
Grubun, diğer grupların bu noktaya gelmesinde ısrarı üzerine emniyet kuvvetleri, panzerle tazyikli su sıkarak ve biber gazı kullanarak, Kışanak, BDP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçari ile BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, BDP İstanbul milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Sosyalist Demokrasi Partisi Genel Başkanı Rıdvan Turan'ın da aralarında bulunduğu gruba müdahale etti.
 
Grubun dağılışı sırasında bir kişi denize atladı. Milletvekili Sakık'ın da sahile gelerek denizden çıkmasını istediği gösterici, gözaltına alınmaması halinde çıkabileceğini söyledi. Emniyet güçlerinin de gözaltına almayacağını söylediği gösterici, denizden çıktıktan sonra basın mensuplarına taş atarken, elinde bir de bıçak olduğu görüldü. Bu gösterici daha sonra diğer grupların arasına girerek kaçtı.
 
-Diğer toplanmalar-
 
Sahil Kenedy Caddesi'nde Bakırköy yönünden gelen eylemciler, Zeytinburnu kavşağında güvenlik önlemi alan polise taşla saldırdı. Emniyet güçleri olay yerinden ayrılmak zorunda kaldı.
 
Eminönü yönünden gelen kalabalık bir grup da otobüs duraklarının camlarını kırarak zarar verdi. Diğer grupla birleşen gruba, çevik kuvvet ekiplerince biber gazı sıkılarak müdahale edildi.
 
Bu arada, Topkapı, Edirnekapı metrobüs ve tramvay duraklarında toplanan bazı gruplar da polise taş attı. Bu gruplar da emniyet güçlerinin müdahalesiyle dağıldı. Metrobüs, tramvay ve otobüs duraklarına hasar verildiği görüldü. 
Bu haber toplam 3376 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri