Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BDP'li vekil rozetini soranı fırçaladı

02.10.2011 09:54
Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, TBMM'nin açılış törenlerine yakasında "10 karanfil" rozetiyle katıldı.

Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, TBMM'nin açılış törenlerine yakasında "10 karanfil" rozetiyle katıldı. Rozetin anlamını soran bir gazeteciye, "Bilmiyor musunuz" diye kızdı. İşte o rozetin öyküsü...

TBMM'nin açılışında en fazla ilgiyi seçimlerden bu yana boykotlarını sürdüren BDP'li vekiller çekti.

Açılış töreni öncesi Meclis bahçesinde gazetecilerin odağında BDP'nin desteklediği Mersin bağımsız milletvekili Ertuğrul Kürkçü vardı.

Kürkçü'nün, Kızıldere baskınında hayatını kaybeden 10 arkadaşı için yakasına "10 karanfil" rozeti taktığı görüldü.

"10 KARANFİL"İN SIRRI

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamlarını durdurmak isteyen Mahir Çayan ve aralarında Ertuğrul Kürkçü'nün de bulunduğu arkadaşları, 26 Mart 1972 günü Ordu'nun Ünye ilçesindeki NATO dinleme üssündeki 3 yabancı görevliyi kaçırdı.

27 Mart sabahı Kızıldere köyüne ulaşan Mahir Çayan ve arkadaşları (Ertuğrul Kürkçü, Hüdai Arıkan, Cihan Alptekin, Nihat Yılmaz, Ertan Sarıhan, Ahmet Atasoy, Sinan Kazım Özüdoğru, Sabahattin Kurt, Ömer Ayna, Saffet Alp) köyün muhtarının evinde gizlenmeye başladı. 30 mart 1972 günü köyün muhtarının evine bilgi almak için gelen jandarmalara önceden hazırlanmış ihbar mektubunu teslim etmesi üzerine operasyon başladı.

Gizlendikleri evde etrafları sarılan Çayan ve arkadaşları teslim olmayı reddedince eve çok şiddetli bir operasyon yapıldı. Operasyonda Çayan ve 9 arkadaşı ile 3 NATO teknisyeni hayatlarını yitirdi. Operasyondan sağ kurtulan tek isim ise Kürkçü oldu. İşte Meclis'e gelirken Kürkçü'nün yakasına taktığı rozetteki 10 karanfil, 1972'de öldürülen o 10 arkadaşını simgeliyor.

İDAM SEHPASINDAN TBMM'YE

25 yıl önce idam sehpasından kurtulup cezaevinden tahliye olduktan sonra bugün TBMM'ye giren Kürkçü, yemin ettikten sonra salondakilere bakıp birkaç saniyeliğine elini kalbinin üstündeki "10 karanfil" rozetine dokundurdu.

Hürriyet 

Bu haber toplam 14510 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri