Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BDP'li Kaplan'dan Kürtçe İbadet Çıkışı

11.06.2011 02:33
"Sivil cuma ve Kürtçe ezan"dan sonra şimdi de sıra "Kürtçe namaza" mı geldi? BDP'li Hasip Kaplan "anadilde ibadet tartışması" başlattı

 

Twitter’da ‘Ana dilde ibadet’ tartışması

BDP’nin desteklediği bağımsız adaylardan Hasip Kaplan, “anadilde ibadet hakkı” tartışması başlattı.

Hasip Kaplan, 31 Mayıs’ta twitter’daki hesabından “Başbakan tek din demedim diyor, peki diyanet neden Türk, Hanefi, Alevi, Şafii olan yurttaşlarımız, azınlıklar ne olacak? Anadilde ibadet hak değil mi?” görüşünü  dile getirdi.

Kürt aydını Vahdettin İnce de Kaplan’a tepki göstererek Kürtçe ezandan sonra, Kürtçe namazın gündeme getirilmeye çalışıldığını söyledi ve bunun tehlikeli bir girişim olduğunu söyledi.

BDP ÇİZGİSİ KEMALİZM'İN KÜRTÇESİ

İnce, şunları kaydetti: “BDP çizgisini Kemalizm’in Kürtçesi olarak görüyorum. Fırsatını bulduğunda Kemalistler’in yaptıklarının aynısını Kürt toplumuna yapmak istiyorlar. BDP Kürt toplumunu modernleştirme hareketi olarak görüyor kendini. Bizatihi ‘Kürtçe ibadet istiyoruz’ demeseler bile günün birinde bunu söyletebilme düşüncesi var. İbadet gibi bir kavram milliyetçiliğin anlamı haline getirildiğinde ilişki kopar. Neticede Kürtçe’yi öne çıkarmak istiyorlar. İbadet üzerinden Kürtçe’nin gündeme getirilmesi söz konusu. Bir şekilde empoze ediliyor. Benim doğduğum köyde de imam Kürtçe vaaz veriyordu. İbadet ayrı, vaaz ayrı. Vaaz Kürtçe olabilir. Ancak namazdaki surelerin Kürtçe okutulması, ezanın Kürtçeleştirilmesi tehlikeli. Kürt toplumu eskiden devlet aspirin verse bile ‘Acaba maksadı ne’ diyen bir topluluktu. BDP çizgisi üzerinden ise gelen her şeyi benimsiyor. Kürt toplumunu İslam ümmetinden kopartmak hedefleniyor." 

Bu haber toplam 1560 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri