Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BDP'li Türk Öcalan görüşmesini anlattı

10.01.2013 02:46
TDK Eş Başkanı Ahmet Türk, İmralı'daki Öcalan görüşmesinin detaylarını anlattı.
TDK Eş Başkanı Ahmet Türk, İmralı'daki Öcalan görüşmesine Hakan Fidan'ın görüşmelere katılmadığını söyledi. 20 yıl aradan sonra Öcalan ile ikinci kez görüştüğünü ve saçlarının beyazladığını söyleyen Türk, görüşmelerin gizli yürütülememesi gerektiğini belirterek, sürecin olgunlaşması gerektiğini kaydetti.
 
SİLAH KONUSUNDA SON SÖZÜ SÖYLEYECEK ÖCALAN'DIR
 
"Silah bırakma konusunda son söz söyleyecek olan Öcalan'dır" diyen Türk "Öcalan deneyimli bir insan ama meclis çalışmalarını bilmez" dedi.
 
Öcalan'ın "Son 3 yıl kaybedilen 3 yıldır" düşüncesini dile getirdiğini aktaran Türk "Öcalan'ın halkların kardeşliğinden endişe duyuyor. Toplum bu süreci izliyor. Çözümsüzlüğün kaynağı kimdir diye bakıp ve buna neden olana tepki verecektir. Yeni arayışlar, İmralı'ya gitmemiz önemli! Bir sürecin başlaması için bir irade ortaya konacak! " dedi
 
Türk çözüm konusunda Öcalan'ın çok açık olduğunu Türk halkının da özgürleşmesini inanan bir görüşe sahip olduğunu aktardı. Türk yapılanların Kürt mücadelesini tasfiye etmeye yönelik olması durumunda iyi sonuçlar ortaya çıkmayacağını söyledi.
 
Türk "Bir irada ortaya konduktan sonra paylaşılması gerekir ve bu süreç silah bırakmayı getirecek. Hak ve özgürlükler üzerinde yol alınırsa o silahlar da kalmaz" dedi.
 
Ahmet Türk, gündeme bomba gibi düşen İmralı görüşmesiyle ilgili CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sorularını cevapladı. İmralı'da Öcalan ile iki Ayla Akat ile birlikte iki saati aşkın bir süre görüştüklerini söyleyen Türk, görüşmelelere MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın katılmadığını anlattı.
 
Görüşmeye zaman zaman istihbarat görevlilerinde katıldığını söyleyen Türk, Öcalan ile 20 yıl aradan sonra ilk kez görüştüğünü, zihinsel olarak çok rahat olduğunu ve geçmişi iyi değerlendirdiğini kaydetti. Yaşlandıkça kendileri gibi Öcalan'ın da saçlarının beyazladığını söyleyen Türk, görüşme ortamının da her iki taraf içinde gergin olmadığını ifade etti.
 
"KENDİSİNİ DİNLEDİK"
 
Görüşmede Öcalan'ı dinlemeye gayret ettiklerini söyleyen Türk, Öcalan ile devletin yürüttüğü görüşmelerle ilgili kendilerinin de o güne kadar ciddi bir bilgiye sahip olmadıklarını kaydetti. Gelinen süreç hakkında bilgi aldıklarını ve neler yapıldığını öğrendiklerini belirten Türk, yanlış anlaşılmaların önüne geçilmesi için bazı konuşmaları teyit ettirdiklerini anlattı. Oraya gitmelerine rağmen, görüşmeler hakkında detaylı bilgiye sahip olmadıklarını da ifade eden Türk, görüşmelerin gizli yürütülmesi halinde sağlıklı bir sonuç alınamayacağını iddia etti. Toplumun neler yapıldığını bilmesi gerektiğini o zaman çözümün daha kolay olayacağını anlatan Türk, toplumun önünde her şeyin tartışılması gerektiğini kaydetti. Türk konuşmasında çözüm için her iki taraf içinde sürecin olgunlaşması gerektiğini söyledi.
 
Bu haber toplam 1970 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri