Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BDP'li vekillerden Lice yorumu

30.06.2013 12:18
Lice'de yaşanan olaylar sonrası BDP'li milletvekillerinden önemli açıklamalar geldi.

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Lice'de yaşanan olaylar sonrası "Mücadeleden müzakereye dönüşen bir süreç" yorumunda bulundu.

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, bu olayın süreç açısından bir kırılma noktası olduğunu düşünüyorum dedi.

SEBAHAT TUNCEL KONUŞTU

KESK yürüyüşüne BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, BDP İstanbul İl Eş Başkaşkanı Asiye Kolçak da destek verdi.

"LİCE’DE YAŞANAN OLAYLAR SÜRECİ YÖNELİK PROVAKASYONDUR"

Lice’de yaşanan olayları sürece yönelik provakasyon olarak değerlendiren Sebahat Tuncel, "Eğer AK Parti iktidarı bu provakasyonun içinde yoksa o karakolun komutanını, karakoldakileri görevden almalı ve gerekenleri yapmalıdır. Siz Gezi Parkı’nı anlamadınız, Lice’yi de anlamazsanız bu sürecin altında kalırsınız" diye konuştu. Bingöl’de 16 yaşındaki E.A.’ya cinsel tacizde bulundukları ve tecavüz ettikleri iddiasıyla yargılanan sanıkların bir üst mahkeme tarafından serbest bırakılması kararını da eleştiren Tuncel sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün BDP Kadın Meclisi olarak Bingöl’de 16 yaşındaki E.A’ya tecavüz edenlerin serbest bırakılmasını protesto etmek ve bunun bir insanlık suçu olduğu belirtmek için burada bulunuyorduk. Ne yazık ki ülkemizde insan hakları ihlalleri bitmiyor. Dün Lice’de karakolları protesto eden halkımızın üzerine hiçbir uyarı yapılmadan karakoldan ateş açılarak bir Medeni Yıldırım adlı arkadaşımız katledildi. E.A olayında durum çok nettir. Askerleri, polislerin korucuların devlet görevlilerinin Kürdistan’da tecavüzü, tacizi bir şiddet yöntemi olarak Kürt halkının iradesini kırmak bastırmak ve onurunu kırmak yaklaşımı olduğunu biliyoruz. Kürdistan’da 90’lı yıllarda tecavüze, tacize uğrayanların hiçbirini hesabı sorulmadı. O yüzden de E. A’ya tecavüz edenler serbest bırakıldı"

"LİCE OLAYLARI SÜREÇ AÇISINDAN BİR KIRILMA NOKTASI"

Bir gazetecinin "Provokasyon olduğunu söylediniz. Bir uzman çavuşun kaçırıldığı bilgisi var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusuna Tuncel, " Bu olayın kendisi provakasyondur ve bu konunun açığa çıkartılması gerekiyor. Hükümet bu konuda sorumluluğu başka yere atamaz. Bu olayın sorumluları açığa çıkartıldığında diğer sorunlarda çözülecektir diye düşünüyorum. Bu olayın süreç açısından bir kırılma noktası olduğunu düşünüyorum. AK Parti bu işi çözecektir. Uzman çavuşun da ailesine sağ salim döneceğini düşünüyorum. Bu meselenin yine de Kürt halkına kürtlerin demokratik taleplerine yönelik taleplerini gölgede bırakmasını kabul etmediğimizi söylemek istiyorum" şeklinde yanıt verdi.

SIRRI SAKIK KONUŞTU

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, İzmirli işadamı Şerif Yalçın’ın oğlu Mert’in sünnet düğününe katılmak için İzmir’e geldi. Mert Yalçın’nın kirvesi olan BDP’li Sırrı Sakık düğün çıkışı açıklamalarda bulundu. Sakık; “Mücadeleden müzakere dönüşen bir süreç yaşıyoruz. “ dedi.

“İKTİDAR PARTİSİYLE SANDIKTA YENİŞEMEYENLER FARKLI YOLLAR DENEDİ.“

Sünnet düğünü çıkışında Türkiye’nin ilk kez barışa yakın bir süreci yaşarken değişik kesimlerinde özgürlük ve hak taleplerinin doğal olduğunu ifade eden BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, “Hak talepleri şiddetle baskı ile susturulmamalıdır. Belli kesimler özellikle bu olayları barış sürecine karşı bir duruş olarak sergilediler. Bir tarafta ellerinde bayraklarla, bir taraftan bu bayrakların bir linçe dönüştürüldüğü, bir taraftardan da sloganlarla süreci sabote etmek için bir eylemliye dönüştü. Biz bunu yanlış bulduğumuzu kamuoyu ile paylaştık. Bazı kesimler sandıkta yenişemedikleri iktidar partisini acaba farklı alanlarda nasıl devirebiliriz ne yapabiliriz anlayışı içinde oldular. Askerlere davetiye çıkardılar. Biz Ak Parti ile çatışırız kavga ederiz ama bunun yolu yöntemi sandıkta hesap görülür. Gezi olayında çok masumane talepleri olan kesimi bunun dışında tutuyorum. Bir taraftan bayraklarla bayrakların sopalarıyla linç operasyonu gerçekleştirenlerin art niyetli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle ‘Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’ diyerek sokakları tetikleyenlerin ulusalcı milliyetçi kesimlerin aslında niyetlerinin iyi olmadığını bizde biliyoruz. “ diye konuştu.

“MÜCADELEDEN MÜZAKEREYE DÖNÜŞEN BİR SÜRECİ YAŞIYORUZ.”

Mücadeleden müzakereye dönüşen bir sürecin yaşandığını belirten Sakık ; “Sadece sandıktan biz yüzde elli oy aldık, yani çoğunluğun diktası olmaz. Azınlıkların da hukukunu korumak parlamentonun yani siyasal iktidarın bu ülkede yaşayan herkesin temel görevidir. Tam bu noktadayken talihsiz bir olayı Lice’de yaşadık. Barış sürecini toplumun bu kadar içine sindirdiği bir dönemde, siz barışın ruhuna uygun adımlar atarsanız iç barışınızı inşaa edebilirsiniz. Nedir bunun ruhu? Siz birileriyle barışırken karakolları yeniden inşa ederken A projesinin yanında B projesi olursa burada hile aranır. Geri çekilme süreci karşısında çok önemli bir yolun katledildiğini biliyoruz. Ama Sayın Başbakanın bu rakamları nereden aldığını, bu rakamlarda gerçek payı bence yoktur çünkü gerilla birliklerinin büyük bir kısmının bu topraklardan çekilip gittiğini biliyoruz. Bir kısmı da varsa geçmişte yaşanan süreçten dolayıdır. Dün yani Lice’de olup bitenler hepimizi tedirgin etti. Bu insanların hiç birinin elinde silah yok. Eğer elimde silah yoksa siz buraya karakol yapıyorsunuz. Karakollarla barış sağlanmaz. O insanlar bu karakolları bir tuzak olarak görüyorlar. Biz Gandivari alanlarda olacağız. Gandi’nin de silahı yoktu yürüyordu oturuyordu bu şekilde protesto ediyordu. “şeklinde konuştu.
 


 
Bu haber toplam 2206 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri