Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BDP'li vekillerle polisler birbirine girdi

12.11.2012 02:53
Diyarbakır'da BDP'lilerin cezaevlerinde süren açlık grevlerine destek için yapmak istediği yürüyüşe izin verilmeyince olay çıktı. Göstericilerle polis arasındaki arbedeye BDP'li milletvekilleri de katıldı.

Siirt'te düşen helikopterde şehit olan askerlerin törenine katılmak üzere gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'dan ayrıldığı saatlerde BDP'li vekillerin açlık grevi yaptığı Belediye Konukevi önünde olaylar çıktı.
Açlık grevi yapan vekil ve belediye başkanlarına destek için toplanan kalabalığı dağıtmaya çalışan polis ekipleri taşlarla saldırılması üzerine, polis kalabalığa tazyikli su ile müdahale etti. Koşuyolu Caddesi üzerinde başlayan olaylarda polisin müdahalesi üzerine BDP'li vekillerin açlık grevi başlattığı Belediye Konukevi'ne sığınan göstericiler ile bölgeye sevk edilen güvenlik kuvvetleri arasında çıkan olaylara vekiller de müdahalede bulundu. Konukevi'ne giren göstericileri gözaltına almaya çalışan polis ekipleri ile BDP'li vekiller arasında başlayan tartışmanın ardından, bölgeye gelen Toplumsal Olaylara Müdahale (TOMA) araçları ile Belediye Konukevi önünde bulunanlara tazyikli su ile müdahale edildi.

YUMRUK YEDİĞİNİ SÖYLEYEN POLİSTEN TEPKİ: HANGİ MİLLETİN VEKİLİSİNİZ SİZ

Tazyikli su sıkmasına tepki gösteren BDP'li vekiller ile polis arasında devam eden tartışmalara karışan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkan Yardımcısı ve Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk, gözaltı yapmaya çalışan polis ekiplerine tekme attı. Çıkan olaylarda polis ekipleri çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı.

Arbedenin ardından sivil bir polis memurunun BDP Milletvekili Özdal Uçer'e yönelik, "Memura yumruk atan milletvekili, milletvekilinin buna hakkı yok. Hangi milletin vekilisiniz siz" diyerek tepki gösterdi.

Diyarbakır'da BDP'nin cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek amacıyla düzenlemeyi planladığı yürüyüşe izin verilmedi. Yürüyüşün başlama noktası olan BDP İl Başkanlığı önünde geniş güvenlik önlemleri alındı. Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'ın da aralarında bulunduğu grup parti önünde oturma eylemi yaptı. Yapılan görüşmelerden sonra kalabalığan küçük gruplar halinde Diyarbakır E Tipi Cezaevi yakınında bulunan Dicleliler Yasevine giderek açıklama yapmasına izin verildi.

NURSEL AYDOĞANKÜRT HALKININ KARŞILAŞTIĞI EN BÜYÜK VE ÇETİN SINAV BU SINAVDIR

Bunun üzerine aralarında Millletvekilleri Altan Tan ve Nursel Aydoğan'ın da bulunduğu grup yürüyerek Cezaevi yakınına gitmek istedi. Grubun yolu trafiğe kapatarak yürümesi üzerine polis yolu kapatarak grubu kaldırıma aldı. Dicleliler Ya evine gelen milletvekilleri burada gruba hitaben bir konuşma yaptı. İlk konuşmayı yapan Nursel Aydoğan, Kürt halkının karşılaştığı en büyük ve çetin sınav bu sınavdır. Hiç kimse onlardan ödün istemiyor. Bir halak var ve o halkın adı Kürt halkıdır. Kürt halkının da hakları var. Cezaevindeki tutsaklar Kürt halkının halk olmaktan kaynaklanan haklarını istiyorlar. Sizden ödün istemiyorlardedi.

ALTAN TAN: BAŞBAKAN AKLINI BAŞINA AL

Milletvekili Altan Tan, Kürtçe başladığı konuşmasına Türkçe devam etti. Tan, Alahım sen bu Başbakan'a akıl fikir ver. bugün Diyarbakır'daydı. Keşke gelip bu sokakları görseydi. Bir şekilde 10 bin polis ve Toma ile idare kuruyorsa bu iş artık bitmiştir. Başbakan aklını başına al. Allah sana akıl fikir versin. Bu cezaevlerinden cenaze çıkarsa halk bunu kabul etmeyecektir dedi.

Tan'ın konuşması sırasında kalabalık grup Başbakan Erdoğan aleyhine sloganlar attı. Bunun üzerine polis aracından yasadışı sloganların kesilmesi aksi taktirde müdahale edileceği anonsu yapıldı. Yapılan anonsa tepki gösteren Altan Tan, Ne diyorsun ne diyorsun Zoruna gitmiş. Böyle nasırları bastığın zaman feryat ediyorlar dedi.

POLİS MÜDÜRÜ ARTIK ESNAF KAN AĞLIYOR

DTK binası önünde yaşanan gerginliğin ardından BDP'liler polis müdürüyle görüştü. Görüşme sırasında polis müdürü, Şu karşıdaki esnaf kan ağlıyor artık. Yeter artık diyor. BİM'in orada yağmaladılar. Burada ne zaman bir olay olsa sizin koruduğunuz eşkiyalar, anasının babasının sahip çıkmadığı çocuklar maalesef bir ekip heralde bu yolları kapatıyor. Burada esnaf yeter artık diyor. Ben bıktım bu çocuklardan diyor. Bu çocukları kim himaye ediyorsa rica edriyorum bu çocukları gönderin. Burada 3 -5 tane çapulcu yolu kapatıyor, yağmalıyor. Ben artık bunu istemiyorum diye tepki gösterdi.

Olaylardan sonra DTK önünde basın açıklaması yapan BDP Genel Başkanı Yardımcısı Gültan Kışanak ise açlık grevlerinin 61nci gününe girdiğini ifade ederek, Buna destek vermeye gelen kadınları çocukları linç ettiler. Bunun adı vahşettir. Polislerini her gün sokaklarda halka saldırıyorlar. Bunları vicdanına sesleniyoruz. Bu konuda ortaya çıkabilecek bütün olumsuzlukların sorumlusu hükümettir. Başbakanın bizzat kendisidir" dedi.

BİTLİS'TE DE GERGİNLİK ÇIKTI

Bitlis'te izinsiz gösteri yapan ve uyarılara rağmen dağılmayan gruba, basınçlı su ve biber gazıyla müdahale edildi.

Açlık grevlerine destek eyleminde gerginlik

Beyoğlu'nda, cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek amacıyla yapılan eylemde emniyetin verdiği süre dolunca göstericiler ile polis arasında gerginlik yaşandı. Polisler eylemin bitirilip grubun dağılmasını istedi.
Tünel Meydanı'nda toplanan bir grup eylemci cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek amacıyla protesto yürüyüşü düzenledi. Pankart açan grup sık sık Öcalan lehine slogan attı.

Polis, eylemi sırasında geniş güvenlik önlemi aldı. Eyleme bazı BDP milletvekilleri de destek verdi. İstiklal Caddesi'nde yürüyen eylemciler Taksim Meydanı'nda toplandı. Burada basın açıklaması yapıldıktan sonra grup oturma eylemi de yaptı. Başbakan Erdoğan'ın aleyhinde slogan atan eylemciler emniyet tarafından tanınan sürede eylemini bitirmeyince dağılmaları istendi. Polis müdürleri gruba dağılmalarını aksi takdirde müdahale edeceklerini belirtti. Bu sırada eylemciler ile polis arasında gerginlik yaşandı. Açıklamaların ardından grup olaysız şekilde dağıldı.


 

Bu haber toplam 2262 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri