Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bedelli askerlikte kötü haber

09.06.2012 01:45
İsmet Yılmaz, birtakım ziyaretler için geldiği Niğde'de, bedelli askerlikte yaş sınırı ve fiyatı düşürmeyeceklerini açıkladı.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, birtakım ziyaretler için geldiği Niğde'de, bedelli askerlikte yaş sınırı ve fiyatı düşürmeyeceklerini açıkladı.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Niğde'ye gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, valilik binası önünde Vali Alim Barut tarafından karşılandı. Yılmaz, Niğde'de yapımına yıllar önce başlanan havaalanının ile kazandırılması için çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, Niğde'nin bugününün dünden daha iyi olduğunu ve yarınının da bugünden daha iyi olacağını belirtti.
 
Basın mensuplarının bedelli askerlikle ilgili sorularını yanıtlayan Yılmaz, "Bugün itibarıyla bedelli başvuru sayısı 45 bin 500'ü aştı. Bedellinin ne fiyatını ne de yaş sınırını düşürme gibi bir düşüncemiz var. Süre 15 Haziran'da bitiyor. Bir haftamız var. Bu hiç kimseye zoraki bir emir değil. 30 yaşından gün almış vatandaşımıza verilmiş bir haktır. Vatandaşımız, bu hakkı kullanmak isterse bir hafta süresi var. Bu sürecin ve sayının makul olduğunu düşünüyoruz" dedi.
 
Yılmaz, askerlik yasasındaki değişiklikle ilgili soruya, "Ön yoklamayı kaldırdık, yedeklik yoklamasını kaldırdık. Sivillerin askeri mahkemelerdeki yargılanma keyfiyetini kaldırdık. Askerlik işlemleri basitleştirildiği için çok az askerlik işlemleri yapan şubelerimiz kapatıldı. 100'ün üzerindeki askerlik şubesi binamızı da Milli Eğitim Bakanlığına devrettik" diye konuştu.
 
Yılmaz, Niğde'ye acemi birliği açılıp açılmayacağı şeklindeki soru üzerine, "Her nereye gitsem herkesin bir askeri birlik talebi var. Ama herkes de, 'Soğuk savaş bitti, Silahlı Kuvvetler küçülsün artık' diyor. Silahlı Kuvvetlerimizin yeniden yapılanma çalışması var. Bu coğrafya zor bir coğrafya. Suriye'ye, İran'a, Irak'a aynı anda komşu olan başka bir ülke yok. Bir Türkiye var. Bu coğrafyada bulunabilmek için güçlü bir orduya sahip olmamız lazım. Güçlü bir orduya sahip olmak için de güçlü bir yapılanma gerekiyor" diye konuştu.
 
Vali Barut, ziyaretin anısına Bakan Yılmaz'a çini bir tabak ile yöresel motifli bir halı takdim etti. Yılmaz da Barut'a bakanlığının sembolünün bulunduğu bir tabak hediye etti.
 
İHA
Bu haber toplam 3062 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri