Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bedelli bekleyenleri sevindirecek haber

30.10.2011 19:03
Hükümet ile Genelkurmay arasında "bedelli askerlik" konusunda mutabakat sağlandı.
Papatya falına dönen bir konu var: “Bedelli” askerlik çıkacak mı, çıkmayacak mı? Yıllardır tartışılıyor, bir arpa boyu yol alınamıyor. Söylenen “söz”lerle umutlanan on binlerce gencin payına düşen hep “hüzün” oluyor. Radikal’in 8 Eylül’de duyurduğu “bedelli geliyor” haberiyle binlerce kişinin umutları yeniden alevlenmişti. Haberin gürültüsü beklendiği gibi büyük oldu. Hükümetten “havet” anlamına gelen açıklamalar geldi.GenelkurmayBaşkanı Necdet Özel, önceki gün konuya ilk kez değindi.

Mesajı iyi incelendiğinde selefleri Işık Koşaner,İlker Başbuğgibi kesin bir ‘hayır’ demediği görülüyor. Sadece “hassasiyet”lere dikkat çekiyor. Aslında “hassasiyet”lerin ne olduğu belli: Ordunun “ihtiyacı” ve kamuoyunun “vicdanı” Bunca şehidin verildiği ortamda Yemen Türküsü’nde olduğu gibi “Zenginimiz bedel öder, askerimiz fakirdendir”dizesinin söylenmesi istenmiyor. Yüz binlerin beklentisi olan bir konuda “haber”yapmak kolay değil ama “kaynak”ların sağlam olduğunu söyleyerek ikinci haberi verelim.

Hükümet ile Genelkurmay arasında “bedelli askerlik” konusunda mutabakat sağlandı. Tek sorun zamanlama. Şehit cenazeleri gelirken kamu vicdanında yara açılması istenmiyor. Ortalık biraz durulunca konunun Meclis’e geleceğini duyuralım. Projenin detayları bile belli olmuş. Bedelliden elde edilecek gelirler ‘yol, su, elektrik,memurmaaşı ödensin’ diye Hazine’ye bırakılmayacak. Tamamı şehit yakınları ve gazilere verilecek. Belki bir miktarı da yoksul askerlere. Yaş sınırının 30 yaş ve üstü olması bekleniyor. Yararlanacak kişi sayısı da 200 bini buluyor. Peki ne zaman çıkar? İşte muamma olan bu. Herşey silahların susmasına bağlı. Yasanın 1 Ocak 2012 tarihiyle yürürlüğe girmesi ise büyük olasılık.

Ömer Şahin - Radikal 

Bu haber toplam 1506 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri