Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bediüzzaman'ın talebesi de kapatılsın dedi

28.11.2013 14:27
Bediüzzaman Said Nursi'nin talebesi Mehmet Fırıncı'dan dershanelerle ilgili ses getirecek bir açıklama geldi. Fırıncı hükümetin hayırlı işler yaptığını savunarak, dershanelerin kapatılmasına destek verdiklerini açıkladı.

Nur cemaatinin önemli isimlerinden, Bediüzzaman Said Nursi'nin yakın talebelerinden Mehmet Fırıncı, Fethullah Gülen hareketinin taraf olduğu dershaneler konusunda flaş bir açıklamada bulundu. Nurcular arasında Fırıncı Ağabey olarak alınan Mehmet Fırıncı Hoca kendi gruplarında da dershaneler bulunmasına rağmen, dershanelerin kapatılmasından yana tavır aldı.


 


Fethullah Gülen grubuyla aralarında Risale-i Nurların sadeleştirilmesinden dolayı bir kırgınlık olduğu bilinen Bediüzzaman'ın yakın talebesi Mehmet Fırıncı'nın Gülen grubuna karşı dershanelerin yanında tavır almasının bu kırgınlıkla da bağlantılı olabileceği tahmin ediliyor. 

Fırıncı Hoca'nın son günlerde iyice netleşen Ak Parti-Cemaat çekişmesinde Ak Parti tarafında yer almasının Nurcular arasında zaten öteden beri var olan ihtilafların daha da keskinleşeceği şeklinde yorumlanması da mümkün görünüyor. 

 

FIRINCI HOCA NELER SÖYLEDİ?

Dershanelerin dönüştürülmesiyle ilgili tartışmalar sürerken Bediüzzaman'ın talebesi Mehmet Fırıncı 24 TV'de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Mehmet Fırıncı Hoca 24 TV'de Elif Çakır'ın Söz Bitmeden programına konuk oldu.


 


Bediüzzaman'ı, onun hayatından bazı kesitleri ve dershanelerini anlatan Fırıncı Hoca, gündemin en hararetli konularından olan dershaneler konusunu da yorumladı.

Kültür Dershaneleri'ni kendisinin açtığını, FEM Dershaneleri'nin Kültür'den iki yıl sonra açıldığının altını çizen Fırıncı Hoca, Milli Eğitim'in dershaneleri dönüştürme projesini desteklediğini söyledi.

İşte Mehmet Fırıncı Hoca'nın o sözleri:

"İki taraf da mütedeyyin. Bir taraf devletin her türlü şeyini düşünenen, ıslahatçı.

Burada da bir hayır var. Külli bir çözüm lazım. Bu şekilde devam etmemesi, eğitimin gayesine uygun olması lazım. Mesela Almanya'da böyle birşey yok. Dünyada bu yapılıp dururken Milli Eğitim bunu yapmazsa mesuldür zaten. Yapacağım diye gelmiş, elinde imkan var, yapmıyor. Olur mu?

"KÜLTÜR DERSHANELERİNİ BEN AÇTIM AMA..."

"Kusura bakmasınlar, dershaneci kardeşler hakkını helal etsinler ama millete lazım olan birşeyin yapılması, hakikaten eğitimin ıslah edilmesi bakımından ben de konuya girmiş oldum.

İşin garibi Kültür Dershanelerini ben açtım. FEM Dershaneleri bizden sonra açıldı."

"80-90 SENEDİR YAPILAMAYANLARI BU HÜKÜMET YAPIYOR"

Elif Çakır'ın, "4+4+4 sisteminin nasıl yorumluyorsunuz?" sorusuna da Fırıncı hoca şu cevabı verdi:

"Güzel oldu tabi ki. 80-90 senedir yapılamayan bir kısım şeylerin yapıldığını görüyoruz. Sadece Milli Eğitim'de değil, hayatın çeşitli alanlarıyla ilgili şeylerde de yapılıyor.

10 yaşımdan beri aklım eriyor. Hayatın içindeyiz. Neler noksandı, nelerle karşı karşıyaydık. Ve şimdi neler oluyor? Bunları görüyoruz yani."

SADELEŞTİRME İHTİLAFI DA VAR

Bediüzzaman'ın önemli talebelerinden Mehmet Fırıncı'nın da, bir diğer talebesi merhum Mustafa Sungur gibi Risale-i Nur eserlerinin sadeleştirilmesi konusunda Gülen grubuna mesafeli ve kırgın olduğu biliniyor. Daha önce Bediüzzaman'ın yakın talebeleri kendi aralarında bir deklarasyon yayınlayarak Fethullah Gülen'den sadeleştirme işini durdurmasını talep etmişti. Ancak Gülen grubu sadeleştirme konusunda geri adımatmamış ve Risale-i Nurların sadeleştirilmiş halini yayınlamaya devam etmişti. 

KAYNAK: ROTAHABER

 
Bu haber toplam 5044 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri