Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ankara'dan İsrail'in camide şarap festivaline tepki

04.09.2012 13:56
Bekir Bozdağ, İsrail’in Beersheva kentindeki Beersheva Camii’nin bahçesinde düzenlenecek ‘Şarap Festivali’nin durdurulması için İsrail hükümetine çağrıda bulundu. Bozdağ, “Bu provokasyonu durdurun.” dedi.
İsrail’in Beersheva kentinden bulunan ve Osmanlı döneminden kalma Beersheva Camii’nin bahçesinde yarın Şarap Festivali düzenlenecek.
 
İsrail hükümetinin kararıyla müzeye dönüştürülen caminin bahçesinde festival düzenlenmesine tepkiler devam ediyor.
 
Konu ile ilgili basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Başbakan Yardımcısı Bozdağ, İsrail’e son bir çağrıda daha bulundu. Bir caminin bahçesinde böyle bir festivalin düzenlemesinin kabul edilemeyeceğini belirten Bozdağ, “Dünyanın hiçbir dininin mabedinde bu dinin müntesiplerinin kabul etmeyeceği edemeyeceği şeyleri yapmak o dine ve o dinin müntesiplerine saygısızlıktır. Aynı zamanda bu bir saldırıdır, provokasyondur, tahriktir. Camiinin bahçesinde şarap festivali düzenleyeceksiniz ve bunu dünyanın gözü önünde yapacaksınız. Olacak şey değil. Eğer bir sinagogda Yahudilerin kabul etmeyeceği edemeyeceği bir iş yapılmak istense veya bir kilisede Hristiyanların kabul etmeyeceği, edemeyeceği ve onların lanetlediği bir iş yapılmak istense Hristiyan dostlarımız, Yahudi dostlarımız bunun karşısında tavır koymazlar mı? Elbetteki koyarlar.” diye konuştu.
 
Kaynak: CİHAN
Bu haber toplam 1898 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri