Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Belçika’da esen şeriat rüzgarı

30.10.2012 15:43
Belçika’da Fransızca yayın yapan RTBF Kanalı’nın haberine göre ülkede son dönemde kurulan ‘İslam Partisi’ 14 Ekim’de gerçekleştirilen seçimlerde belediyeye girmeyi başardı. Parti ülkede şeriatı uygulamayı hedefliyor.

Yeni parti, ülkede düzenli bir şekilde İslam yasalarını uygulama niyetinde olduğunu açıkladı. Seçimlerin arifesinde dağıttığı broşürlerle restoranlarda, eğitim kurumlarında helal gıda sunulmasını, İslami bayramların tatil ilan edilmesini ve okullarda peçe takılmasına izin verilmesini istedi.

Televizyon kanalı, Belçika’nın Anderlecht Şehri idaresine seçilen belediye danışmanı Rıdvan Aruş’un şu sözlerini aktardı: ‘Biz farklı bir taktik seçiyoruz. Başlangıçta vatandaşlara sakince seçilmiş İslamcıların ve İslami kanunların benimsenmesinin faydasını anlatmamız gerekir. Neden olmasın? Belçika’da doğal yolla İslami bir devlete geçiş mümkün olamaz mı?’

Bayan gazetecilerle tokalaşmayı da reddeden Aruş, düzenlediği basın toplantısında: ‘Ben şeriat yanlılarındanım. Bu çatışma, uzun süre devam edecek. Onlarca yıl hatta belki de yüz yıl alabilir. Ancak harekete geçiş başlamıştır.’

Son seçimlerde İslam Partisi’nin belediye meclisi için gösterdiği adaylardan ikisi kazandı. 2014 yılındaki bölgesel seçimlerde partinin birçok üyesini aday göstermesi bekleniyor. (Küresel Haber) 

Bu haber toplam 6698 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri