Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Belçika göçmen evliliklerini inceliyor

11 Şubat 2009 / 09:46
Belçika Yabancılar Ofisi, 2007 yılında yapılan 16 bin evliliğin şüphe içerdiği iddiasıyla araştırma başlattı.
Belçika Yabancılar Ofisi, ülkede her geçen gün artan ‘sahte evlilik’ ile mücadelede yeni sayfa açtı. 2007 Yılında yapılan 13 bin 517 evliliğin, 2008 yılında 15 bin 887’ye çıktığını kaydeden Yabancılar Ofisi yetkilileri, şüpheli evlilikler konusunda başı Anvers Kenti’nin çektiğini açıkladı. Sıralamada Anver'in ardından Brüksel, Charleroi, Gent ile Liege geliyor.

Belçika Yabancılar Ofisi sözcüsü Dominique Ernould ise konuyla ilgili açıklamasında, "Ülkede evlilik konusunda ilginç yöntemler deneniyor. Kimi ülkeye yerleşmek için evlilik yolunu tercih ediyor, kimi de çok para kazanmak için evlilik müessesini kullanıyor. Bu nedenle 16 bin evlilik dosyasını takibe aldık’’ dedi.

Çalışma kartı, kimlik kartı ve ülkeye yerleşmek için evlilik yolunu deneyenlerin artış yaşandığını vurgulayan Enould, ‘’Bu gidişe dur demek için geniş çaplı bir anket başlattık. Ayrıca Belçika ayrı yaşayan eşler ülkesi haline geldi" diye konuştu.

Şüpheli evlilikler konusunda Fas ve Türklerin ilk sırada yer aldığını söyleyen yetkililer, "Bu iki ülkeyi Cezayir, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kamerun takip ediyor" dediler.

Belçika, yaptığı bir düzenleme ile ülkeye evlilik yolu ile gelenleri, evlilik başlangıcından itibaren bir yıl takibe alıyor ve çiftlerin evliliklerinin sahte olup olmadığını kontrol ederek, çiftlere bu bağlamda kimlik ve çalışma kartı veriyor.
Bu haber toplam 1094 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri