Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Belçika'da cihat banliyösü

17.11.2015 12:00
Avrupa’nın en kanlı terör saldırısı Madrid de dahil olmak üzere birçok kanlı eylem, Belçika’nın Molenbeek banliyösüne uzanıyor.

Fransa'nın başkenti Paris’te 132 kişinin öldürüldüğü katliamda yer alan iki saldırgan ve olayda parmağı bulunan üç diğer şüphelinin, Belçika’nın başkenti Brüksel’in daha önce de birçok terör olayında adı geçen Molenbeek banliyösü ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Hatta Paris saldırılarının “beyni” olarak açıklanan Fas kökenli Belçikalı IŞİD militanı Abdelhamid Abaaoud de Molenbeek’te doğup büyümüştü.

Gelişmelerin üzerine gözler bu sessiz banliyöye çevrilirken, Belçika polisi dün büyük bir operasyon başlattı. Ancak kimileri bu operasyonun çok geç kaldığı yönünde eleştiride bulunuyor. Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, operasyon başlamadan bir gün önce, “Şu an Molenbeek’teki durum üzerinde kontrolümüz bulunmuyor” itirafında bulunmuştu. Belçika Başbakanı Charles Michel ise, “Her zaman terör olaylarının Molenbeek ile bağlantılı olduğunu görüyorum. Buna mahal veren şey, ihmalkârlıktı. Şimdi bu ihmalkârlığın bedelini ödüyoruz” diye konuştu.

MOLENBEEK'İN YÜZDE 40'I MÜSLÜMAN

100 bin kişinin yaşadığı Molenbeek’in nüfusunun yüzde 40’ı Müslüman. Banliyö daha önce de çok sayıda terör planı ve eylemin merkezinde yer aldı. Bu yılın ağustos ayında Amsterdam’dan Brüksel’e giden bir trende Kalaşnikoflarla saldırı düzenlemeye çalışan, ancak yolcular tarafından engellenen saldırgan Ayaub El Khazzani, Molenbeek’te yaşamıştı. Cezayir kökenli Molenbeek sakini Mehdi Nemmouche, geçen yıl Brüksel’deki Yahudi Müzesi’ne saldırmış ve üç kişiyi öldürmüştü. Avrupa’da gerçekleşen en büyük saldırı olan 191 kişinin öldüğü Madrid’deki 2004 tarihli tren saldırısında teröristlerden biri de Molenbeek’liydi. Avrupa’da üç terör saldırısı daha Molenbeek sakinlerince gerçekleştirildi. Brüksel Özgür Üniversitesi’nden Radikalizm uzmanı Bilal Beinyeinch’e göre, Molenbeek teröre; operasyon merkezi, ideolojik ilham noktası ve silah kaynağı olarak destek sağlıyor. Fas kökenli Beinyeinch, Molenbeek’te sorunun sedece terör olmadığını, uyuşturucu ticareti ve silah kaçakçılığı problemlerinin polisin bugüne kadar kasabada operasyon yürütmesini güçleştirdiğini söylüyor.

30 DAKİKA İÇİNDE BİR KALAŞNİKOF

Banliyönün tüm Avrupa’ya silah sağladığını belirten Akademisyen, “Buraya geldiğinizde 30 dakika içinde bir Kalaşnikof bulabilirsiniz” diyor. Beinyeinch “Molenbeek’e ilk gelen Müslüman göçmenler, seküler rejimlerden kaçan radikal İslamcılardı. Tehlikeli olan ise yeni neslin Ortadoğu’ya yönelik planlardan uzaklaşması ve Müslüman olmayanlara saldırılara yönelmesi” diye ekliyor. Kasaba halkı da duruma alışkın. Anaokul öğretmeni Maartin Bijens (32), baskınları gördüğünde Paris katliamı ile ilgili olduğunu tahmin ettiğini söylüyor.

Belçika polisinin Molenbeek’te komandolarla başlattığı operasyonda, banliyöye çıkan yollar kapatıldı. evlerin etrafı sarıldı. Şüphelilerin teslim olması için çağrı yapılırken bir kişi gözaltına alındı. Operasyon sırasında iki patlama sesi yükseldi.

CİHATÇI SAYISI FRANSA'DAN FAZLA

Belçika, nüfusuna oranla en fazla yabancı militanın çıktığı Avrupa ülkesi. Yetkililere göre 270 kişi IŞİD’e katıldı. Bu sayı Belçika’nın nüfusunun altı katı nüfusu bulunan Fransa’dan örgüte katılanların yarısına eşit. Fransa, Suriye ve Irak’ta savaşıp Avrupa’ya geri dönen vatandaşlarının sayısını 600 olarak açıklarken Belçika’da bu sayı 800. Molenbeek’te 4 yıl önce ortaya çıkan Sharia4Belgium (Belçika için Şeriat) örgütünün, ülkede militan toplama faaliyetlerini yürüttüğü anlaşılmıştı.

YÜZDE 30'U İŞSİZ

Uzmanlara göre Molenbeek’teki durumun nedeni, bütçe kesintileri ve Belçika’daki sistem nedeniyle bölünmüş polis gücü. İçişleri Bakanı Jambon “Brüksel, 1.2 milyon nüfuslu küçük bir şehir. Ama altı farklı emniyet müdürlüğü var. New York ise 11 milyon nüfuslu. Orada kaç emniyet müdürlüğü var? Bir” diyor. Flaman ve Valon bölgesinin ortasında yer alan Molenbeek, yetki savaşı nedeniyle boşluğa düşmüş. Kasabada işsizlik ise yüzde 30’a ulaşmış.

Bu haber toplam 1332 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri