Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Belediye Meclisi'nde yumruklar konuştu

13.01.2011 18:44
Belediye Meclisi'nde yumruklar konuştu, belediye başkanı şemsiyelerle korundu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ocak ayı devam toplantısında kavga yaşandı. Çamköy, 229 parselde yapılmak istenen 1/5 bin ölçekli imar planı kabul edilince, bölgede yaşayan vatandaşlar 'evlerimiz yıkılacak' diyerek meclisi birbirine kattı. Önce Akaydın'a bozuk para ve çakmak fırlatan vatandaşlar, daha sonra koltukları kırarak sahneye fırlattı. Yaşanan arbedede, bir vatandaş yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Antalya'nın Aksu ve Kepez ilçe sınırlarında yer alan ve mülkiyeti hazineye ait olan Çamköy'de, 229 parselde yapılmak istenen 1/5 bin ölçekli imar planı düzenlemesi, bölgede yaşayan vatandaşların tepkisine neden oldu.

Meclis toplantısı başlamadan Antalya Büyükşehir Belediyesi önünde ellerinde pankartlarla toplanan Atatürk mahallesi sakinleri, daha sonra yavaş yavaş içeriye girdi. Meclis'te birinci madde olarak görüşülen imar düzenlemesinin CHP'lilerin kabul oylarıyla geçmesi, Atatürk mahallesi sakinlerinin tepkisine sebep oldu.

Mahalle sakinlerinin yuhalamalarına CHP'liler alkışlarla karşılık verince ortalık karıştı. Akaydın, "Yuhalamaya devam ederseniz sizi meclisten dışarı çıkarmak zorunda kalacağım." dedi. Oylamaya sunulan 1/5 bin ölçekli imar plan değişikliği, CHP'lilerin kabul, MHP ve AK Partililerin ret oylarını alarak meclisten oy çokluğu ile geçti.

Evlerinin yıkılacağını düşünen vatandaşlar, meclis kararını duyunca Akaydın'ı yuhalamaya başladı. Bölge sakinleri, ellerinde bulunan bozuk para, pet şişe, çakmak, kalem, telefonları Akaydın'a fırlattı. Akaydın sahneye atılan maddelerden korumalar ve şemsiyeler sayesinde korundu. Şemsiye kalkanı ile birlikte meclisten dışarı çıkarılan Akaydın'dan sonra tansiyon daha da yükseldi. Birbirlerine giren vatandaşlar, meclis salonunun koltuklarını ve arka sırada bulunan sandalyeleri sökerek sahneye fırlattı. Bu sırada, adının Gencer Kırılmaz olduğu öğrenilen bir genç yaralandı. Annesinin feryatlar içinde bağırarak yardım istediği genç, vatandaşlar tarafından dışarıya çıkarılarak hastaneye götürüldü. Arbedenin devam etmesi üzerine meclise ara verildi ve polisten yardım istendi.

Sakinleşmeyen mahalle sakinleri meclis toplantısının yapıldığı binanın giriş kapısı ve camlarını kırması üzerine çevik kuvvet, salonun girişinde barikat kurdu. Dışarıda bulunan bölge sakinleri içeriye sokulmadı.

Salonda bulunan vatandaşlardan ise 10 kişilik bir grubun mecliste kalması şartı ile meclis tıplantısına devam edildi. Kavga sonrası toplanan mecliste AK parti ve MHP'li üyeler yer almadı. Mecliste kısa bir konuşma yapan Akaydın, kendisinden önceki belediye başkanı döneminde bölgenin 1/50 bin ve 1/25 binlik plan hükümlerinin geçtiğini, görevi gereği bu planlara uygun alt planlamaların yapılması gerektiğini söyledi.

Daha sonra makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Üç beş çapulcuya teslim olmaz bu başkan." diyen Akaydın şunları söyledi: "Bunu rektörlük dönemimde de yaşadım. Kamera kayıtlarına giren birkaç siyasetçi ve siyasi provokatörler var. Avukatıma talimat verdim. Savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Beni protesto etseler de suçlasalar da ruhsatsız bina dahi yapsalar, bu binaları onların başına yıkmak değil, onlara sosyal donatı ayarlayarak yer bulmaya çalışacağım."

CHP’li Akaydın: Mecliste yaşanan olayları diğer partililer provoke etti

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, belediye meclisi ocak ayı devam oturumunda gerçekleşen olayların diğer partililer tarafından provoke edilip gerçekleştirildiğini ileri sürdü.

Antalya'nın merkez ilçelerinden Aksu'ya bağlı Atatürk mahallesi sakinleri, büyükşehir belediyesinin meclis toplantısını bastı. 229 parsel olarak bilinen yaşadıkları bölgede imar düzenlemesi yapılmasına karşı çıkan mahalleli, toplantının yapıldığı binanın kapı camlarını kırdıktan sonra meclis oturumu AK Partili’ler ve MHP’li üyeler olmadan devam etti. Yaşanan olaylarla ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, bugün yaşanan olayları provoke eden partilileri kamera kayıtlarından tespit ederek haklarında suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

Ocak ayı meclisinde bu bölge maddelerini çıkardıklarını fakat belediyeye verilen sürenin 27 Ocak tarihinde bitecek olması dolayısıyla devam meclisinde geçirdiklerini ifade eden Akaydın, şimdiye kadar geçen süreçte o bölgede yaşayan halkın bilinçlenmesi için maddeleri onaylamadıklarını açıkladı.
Aksu 229 parsel Atatürk Mahallesi’nde yaşayan ve mağdur olan vatandaşlar için proje de geliştireceklerini müjdeleyen Akaydın, “O bölgede mağdur olan vatandaşlar için bir takım projeler geliştireceğiz. Ve gerçekten orada mağdur olan halkımıza çözüm üreteceğiz. Halk bu güne kadar tahrik edilerek bu güne bu olaylara kadar getirildi. Bu ayıbı Antalya’ya yaşatanlardan kamuoyu olarak hesap sorulmasını istiyorum. O bölgedeki haklıda mağdur etmemeye çalışacağım.” diye konuştu.

"AKAYDIN’IN ALLAH KORKUSU OLSA EVİMİZİ YIKMAZ"

Belediye binası önünde toplanan kalabalık grup bir süre Akaydın aleyhine tezahürat yaptı. Daha sonra da kameralara açıklama yapan vatandaşlar, Akaydın’ın Allah korkusu olmadığını 20 yıldır yaşadıkları evi yıkacağını söyledi.
Yaşanan olaylardan dolayı ara verilen belediye meclisi Atatürk Mahallesi Muhtarı Mustafa Şahin’in seçtiği 10 vatandaşın katılımıyla devam etti. İçeri davet edilen vatandaşlar ellerindeki tapuları Akaydın’a göstererek tepkisini göstermek isterken, Akaydın’ın uyarısıyla karşılaştı. Akaydın vatandaşları daha sonra makamına davet ederek dinleyeceğinin sözünü de verdi.
Öte yandan belediye yetkilileri belediye binası önünde toplanan vatandaşlara camdan bakması da mağdur olan vatandaşların tepkisine neden oldu. Daha sonra güvenlik güçleri belediye çalışanlarını uyararak halkı kızdırmamaları yönünde uyarılarda bulunuldu.

 

Kaynak:
Bu haber toplam 2680 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri