Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Belediyelerin Kutlu Doğum hazımsızlığı sürüyor

06.04.2013 22:00
Mardin`in Kızıltepe ilçesinde yapılacak kutlu doğum etkinliğine BDP`li Belediye tarafından platformun verilmemesi tepkilere neden oldu.

 

BDP`li Kızıltepe Belediyesinin, Pazar günü Kızıltepe Otogar Meydanında düzenlenecek Kutlu Doğum etkinliği için mevcut sabit platformu vermemesi tepkilere neden oldu.
 
Peygamber Sevdalıları Platformuna üye Mustazaflar Cemiyeti Kızıltepe şubesinin yapılacak etkinlik için gerekli izinleri almasına rağmen etkinlik alanında bulunan ve halkın parası ile inşa edilen Platformun, verilmemesi Kutlu Doğum hazımsızlığı olarak değerlendirildi.
 
Peygamber Sevdalıları Kızıltepe Platform Yetkililerinden Yusuf Beken yaşadıkları süreci şöyle anlattı: "Etkinlik alanındaki sabit platformun anahtarlarını almak için ilkin sözlü daha sonra da yazılı dilekçe ile Belediye Başkanlığına ve Belediye Kültür Müdürlüğüne başvurduk. Belediye yetkilileri Mevlit etkinliğini neden camilerde yapmadığımızı sorarak, etkinliğimizi camilerde yapmamızı istedi.
 
BDP`li Belediye yetkilileri dilekçeyi değerlendirip cevap vereceklerini söyledilerse de 05.04. 2013 Cuma günü mesai bitimine kadar tarafımıza herhangi bir cevap vermediler. Zaten olumlu cevap vereceklerini de tahmin etmiyorduk. Çünkü kendileri ile yapılan görüşme de otogarın belediyeye ait olduğunu ve belediyeden izin alınması gerektiğini vurguladılar. Yine Mevlit etkinliğini Camilerde veya cami avlularında yapmamızı söylediler. Geçen senelerde de aynı muameleye tabi tutulduk. Hatta 2011`in Nisan`ında sırf otogarda etkinlik yapmamızı engellemek için Nisanın başında otogarda düzmece bir fuar düzenleyeceklerini söylediler ve bu fuarı Nisanın sonuna kadar da düzenlemediler. Yine 2012 Nisan ayına 1-2 hafta kala otogardaki etkinliğimizi engellemek için Otogar Meydanına moloz döktüler ve etkinliğimizi mecburen ulu cami önünde yaptık ki, bu alan bize çok dar geldi. 2010 yılında Otogarda düzenlediğimiz mevlit etkinliğinde yine bize Platformun anahtarlarını vermemişlerdi. Ve o zaman da Müslüman halkımız Platform dururken neden Platform kurduğumuzu sormaları üzerine halkımıza gereken izahatı yapmıştık."
 
Otogarın resmi etkinlik alanı olduğunu ve izin alma merciinin de kaymakamlık olduğunu ifade eden Beken, "Bunu BDP`li belediye başkanı ve yetkilileri de bilmektedir. Hatta kendi düzenledikleri Nevroz etkinliğinin iznini dahi Kaymakamlıktan aldıktan sonra otogarda program düzenleyebiliyorlar. BDP`li belediye yetkililerinin Mevlit etkinliklerinden rahatsız olduklarını tahmin ediyoruz. Aslında Platformu vermeme gibi bir yetkileri ve lüksleri de yoktur. Bu belediyenin yetki alanı olmamasına rağmen böyle bir kararı vermesini provokatif bir eylem olarak görüyoruz. Platform halkın parası ile yapılmıştır. Hiç kimse bu platformu kendi babasının parası ile yapmamıştır. Bu açıkça Peygambere ve peygamber sevdalılarına karşı bir cüretkârlıktır. Fakat inanıyoruz ki sermayesi buz olanın korkusu güneştendir" dedi.
 
Belediyeden sabit platform istemeyeceklerini ve kendi platformlarını kuracaklarını dile getiren Beken, son olarak şunları söyledi: BDP`li Kızıltepe belediyesinin yaptığı bu provokatör eylemi kutlu doğumu engelleme, peygamber sevdasına karşı bir provokasyon olarak algılıyoruz…
 
Belediyenin bu tavrı sadece ve sadece Peygamber Sevdasını hazmedemediğinin ve bu nedenle engellemek için çaba sarf ettiğinin bir göstergesidir. Türkiye ve Bölgemizde barış ve huzur için atılan adımlar konuşulup insanların umutlu olduğu bir zamanda belediyenin özellikle Kutlu Doğum Etkinliğini engellemek için böyle bir girişim ve engellemede bulunması manidardır. Belediyenin bu tavrını başta Peygamber Sevdalısı halkımıza ve kamuoyuna önemle duyurma ihtiyacını hissetmekle beraber Kızıltepe`nin BDP`li belediyesini Müslüman halkımıza şikayet ediyoruz."
Bu haber toplam 2760 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri