Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Belgedeki ilginç Koşaner notu

10.09.2011 14:30
Geçtiğimiz günlerde emekli olan Genelkurmay Eski Başkanı Org. Işık Koşaner'in de adı geçiyor
Ergenekon'unmedyayapılanmasını oluşturduğu iddia edilen ODA TV'de ilginç bir belge ele geçirildi. 40 sayfalık belgeye göre, geçtiğimiz günlerde 2 yıl daha görevde kalması gerekirkenemekliolan eskiGenelkurmayBaşkanı emekli Orgeneral Işık Koşaner'in Ergenekon'un hedefinde olduğu ortaya çıktı. Buna göre Koşaner, daha genelkurmay başkanı olmadan fişlenmiş. Ergenekon'un yanına çekilmesi gerektiği bildirilen Koşaner'le ilgili, "Davalara karşı ilgi uyandırılması ve astların rahatsız olduğuna ilişkin bilgi destek ve etkilemeye yönelik çalışma yürütülmesi önem arz etmektedir" ifadeleri yer alıyor.

ODA TV'de ele geçirilen bir hard disk içerisinde bulunan 'IŞIK PAŞA, DEĞERLENDİRME' isimli belgenin incelendiğinde ortaya çıkan çarpıcı notlar iddianameye girdi. "Çok yakın kaynaklardan elde edilen bilgi analizi; Müstakbel Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner'i tanıyalım' başlığı altında, eski Genelkurmay Başkanı Koşaner'le ilgili notlar yer alıyor. Koşaner'in kişiliği, davalara bakışı, hükümetle ilişkileri ve daha pek çok konudaki düşünceleri ayrıntılı olarak not edilmiş. Bu notlar arasında da şunlar yer alıyor: "Davalara karşı ilgi uyandırılması ve astların rahatsız olduğuna ilişkin bilgi destek ve etkileyemeye yönelik çalışma yürütülmesi önem arz etmektedir."

"İrticaya ve irticai yapılanmalara karşı tavır alması için hazırlanacak doküman ve belgeler kendisine arz edilmeli veirticakarşısında tavır alması sağlanmalıdır."

"Astların rahatsız olduğu ilişkin etkileme yapılması" yönündeki not da dikkat çekici. Koşaner, emekli olurken askerlerin Balyoz davasında tutuklu yargılanmasını eleştirmişti. Bu durum da kamuoyuna alttaki subaylar rahatsız olduğu için Koşaner emekliliğe zorlandı yorumlarına neden olmuştu. Daha önce eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'a yönelik fişlemeleri ortaya çıkmıştı. Koşaner'in davaya müdahil olup olmayacağı merak konusu.


ZAMAN

 

Bu haber toplam 1256 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri