Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Ben olsam Türk komandoları bombalardım'

22.10.2012 02:30
Türkiye ile Yunanistan'ı savaşın eşiğine getiren Kardak krizine Yunan yetkililerin ilgisi devam ediyor.

Haftalık "Real News" gazetesine bir röportaj veren Yunanistan eski Kara Kuvvetleri Komutanı, emekli general ve eski Savunma Bakanı Frangos Frangulis , askeri strateji anlamında Kardak krizini nasıl yöneteceğine dair ilginç bir senaryoyu gündeme getirdi. Emekli general, 'Kardak'ta yangın çıktı süsü verip yangın söndürme uçağı ile adacığa çıkan Türk komandoları bombalamayı tercih ederdim' imasında bulundu. Frangulis, "Bu müdahale tarzı kullanılmış olsaydı, Türk komandoları Kardak'a çıkamazlardı" savunmasında da bulundu.

"YANGIN SÖNDÜRME UÇAKLARI İLE KARDAK'I BOMBALARDIM"

Bu yaz ülkeyi seçime götüren geçici hükümette Savunma Bakanlığı da yapan Frangos Frangulis, gazetenin Kardak krizine ilişkin sorusunu şöyle cevaplandırdı: "Eğer ben olsaydım Yorgo (Röportaj yapan gazeteci), kayalığa (Kardak) 3-4 adet sis bombası atardım. Yangın çıktı bahanesi ile söndürmek için Kanader uçağı gönderirdim. Türk komandolara ne olurdu bilemem. Sonuçta Kardak kayalıklarını işgal edemezlerdi. Bir gün Amiral Hristos Limberis'e (Dönemin Yunanistan Genelkurmay Başkanı) git. Bu konuda sana çok fazla söyleyeceği vardır."

Yunan savunma ve strateji sitelerine bırakılan yorumlarda, Frangulis'in bu söylemi alaycı bir dille eleştirildi. Öte yandan, dönemin Genelkurmay Başkanı Limberis'in masasında, Kardak adacıklarına çıkan Türk komandoları yangın söndürme uçağı ile bombalama senaryosunun da bulunduğu şüphesine sebep oldu.

ERDOĞAN'A ÖVGÜ, DAVUTOĞLU'NA ELEŞTİRİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a övgüler düzen emekli general ve eski Kara Kuvvetleri Komutanı Frangulis, Erdoğan'a dair düşüncelerini şöyle sıraladı: "Erdoğan'ın bir lider olarak değerini itiraf etmeliyim. Erdoğan, gerçekten çok büyük bir lider. Niçin? Akademik bir kariyeri olmamasına ve bir yabancı dil dahi bilmemesine rağmen, borca batmış bir Türkiye'yi düzlüğe çıkarmayı başardı. Bizim için taklit edilecek büyük bir örnek. Türkiye'nin büyük kalkınma oranlarına ulaşmasını başardı. En ciddisi ne mi? İstikrarlı ve aşamalı şekilde bu Türkiye'yi daha demokratik bir ülke yapıyor. Tam olarak ne kadar başaracak, bunu zaman gösterecek."

İyi derecede Türkçe bilen Gümülcine kökenli Frangulis, Dışişleri Ahmet Davutoğlu'nu ise eleştirdi. Yunanistan'a gelen Davutoğlu'nun "Meis Adası, Ege'de değil. Akdeniz'de" dediğini hatırlatan Frangulis, Davutoğlu'nun NATO'da müttefiki Yunanistan'a Türkiye'nin 'casus belli'yi (Yunanistan'ın Ege'de karasularını 12 mile çıkarması durumunda Türkiye'nin bunu savaş nedeni sayacağına ilişkin karar) ne zaman kaldıracağını söylememesinin ise 'küstahlık' olduğunu öne sürdü.

DARBE İDDİALARINA CEVAP VERDİ

Yunanistan'da geçen yıl Frangulis'in başını çektiği 16 generalin ordudan uzaklaştırılması sayesinde bir darbenin önlendiği iddialarına ise net cevap vermeyen emekli general Frangulis, böyle bir planlarının olmadığını ima etti: "Benim yerime baş rolde yer alanlar bu konuyu cevaplandırdı. Eski Başbakan Papandreu, Savunma Bakanı Beglitis ve İstihbarat Başkanı, sözde darbe yapılacağına ilişkin hiçbir bilgileri olmadığını söylediler. Yunanları daha fazla sinirlendirmek için herhangi bir sebep yok."
 

Bu haber toplam 5284 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri