Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Benzin istasyonu bombalandı: 30 ölü

02.01.2013 22:40
Suriye'de savaş uçaklarının Şam'ın dışındaki bir benzin istasyonunu bombaladığı, en az 30 kişinin öldüğü iddia edildi. BM ise şimdiye kadar ölenlerin sayısını 60 olarak açıkladı.

 

Suriye'de muhalifler savaş uçaklarının Şam'ın dış mahallelerinden Mileyha'daki bir benzin istasyonunu bombaladığını ve onlarca kişinin öldüğünü söylüyorlar.

BBC'nin aktardığına göre, kimi muhalif kaynaklar ölü sayısını 30 kimileri de 70 olarak veriyor. Ama bu rakamlar henüz bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanabilmiş değil.

Ayrıca muhalif gruplar tarafından iletilen ve bu olaya ait olduğu öne sürülerek internete konulan video görüntülerinde yanmış insan bedenleri ve parçalanmış araçlar görülüyor. Başka kaynaklar olaya ilişkin görüntü geçmedi.

Reuters Ajansı'nın sözlerini aktardığı iki kişi, benzin istasyonundaki patlamaya tanık olduklarını, savaş uçaklarının bombaladığını söylüyor.

Esas olarak muhaliflerin kaynaklık ettiği bilgilere dayanan ve merkezi İngiltere'de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, benzin istasyonunun Şam'ın gerillaların denetimindeki Mileyha semtinde olduğunu duyurdu.

Reuters Haber Ajansı'nın sözlerini aktardığı Ebu Said adlı Suriyeli muhalif "En az 30 beden saydım, yanmış ya da parçalanmışlardı." diyor.

Yerel saatle 13 sıralarında meydana geldiği söylenen patlama sırasında benzin istasyonuna akaryakıt sevkiyatı yapıldığı ve yakıt sıkıntısı yüzünden, benzin almak üzere bir kalabalığın toplanmış olduğu belirtiliyor.

BM: 60 BİNİ AŞKIN ÖLÜ

Bu arada Birleşmiş Milletler İnsan Hakları temsilcisi Navi Pillay Suriye'de iki yıla yakın süredir devam eden olaylarda ölenlerin sayısının 2013 başı itibariyle 60 bini aştığını bunun bütün tahminleri aşan şok edici bir rakam olduğunu söyledi.

BM'nin Suriye'de yaşanan savaşın insan maliyetini ortaya çıkarmak için beş aydır sürdürdüğü araştırmada görev alan uzmanlar, yedi ayrı kaynaktan gelen haberleri birbiriyle çek ederek bu sayıya ulaştı.

BBC’nin haberine göre, Navi Pillay, araştırmanın kapsadığı 15 Mart 2011 ile 30 Kasım 2012 tarihleri arasında yaklaşık 60 bin kişinin öldüğünü ve bu sayının şu anda muhtemelen 60 binin üzerine çıktığını söyledi.

Muhalif gruplar can kaybını daha önce 44 bin olarak tahmin ediyordu.

Bu haber toplam 7190 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri