Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Beşir Atalay AK Parti'nin Oyunu Açıkladı

02.12.2013 00:43
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, konuk olduğu programda son anket çalışmalarıyla ilgili "Yüzde 51-52 gibi bir desteğimiz var" dedi.

CNN TÜRK yayınlanan 'Ankara Günlüğü' programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Atalay, son demokratikleşme paketiyle ilgili imzaların bakanlar tarafından imzalandığını ve bu hafta TBMM'ye sevk edilebileceğini söyledi.

Seçim barajıyla ilgili düzenlemenin pakette olmadığını belirten Atalay, bu konuda üç alternatif sunduklarını ve bunun yeterince tartışılıp olgunlaşmadığı için pakette yer almadığını açıkladı.

Atalay'ın açıklamalarından satırbaşları;

Güneydoğu'da yapılan araştırmalarda oylarda artış oldu. Zaten BDP ve Ak Partivar orada. 3 yeni Büyükşehir oldu orada. Çok çetin bir seçim ortamı olacak. Bölgeye özel bir ağırlık vereceğiz. Köylere evlere kadar ulaşacağız. Güneydoğu ile ilgili büyük bir kararlılık içindeyiz. İstanbul büyütülüyor. Kamuoyu yoklamalarında diğer alternatiflere göre Kadir beyle çok iyi yerde görünüyoruz.

AK PARTİ'NİN OYU

Partinin hedefi en azından genel seçimin altına düşmemektir. Yüzde 51-52 gibi bir desteğimiz var. Seçimden sonra bunu korumamız çok önemli. Bu yerel seçimde genel seçimin altına düşmeyeceğiz gib duruyor. Bakanlar konusunda hükümetin kararı ne olacak bilgim yok. Bu hafta adaylarımız büyük orandan açıklanacak. Salı günü büyük kısmı grupta açıklanacak.İstanbul ve Marmara İstanbul'da açıklanacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Farklı bir döneme geçildi artık. Cumhurbaşkanlığı seçiminde daha önceki sistemlerde meclis seçiyordu kriz oluyordu. Biz istiyoruz ki millet seçsin. Milletimiz seçsin başımızın üzerinde yeri var. Milletin seçmediği dönemlerde statükocuların odak noktası olmuştur Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı makamı. Biz milletin seçeceği adayın isabetli olacağı düşüncesindeyiz.

GÜL-ERDOĞAN GERGİNLİĞİ İDDİASI

Biz bir aradayken herşeyi konuşuruz. Ama orada karar alınır ve biz ona uyarız. Bizde ayrılık olmaz biz büyük bir partiyiz. O itiraflar falan bizde olmaz. Bir iki şey dışında bizde öyle tartışmalar çok olmaz. Bizim partide bu manada bir sorun yaşanmaz. Bunun garantisini ben vereyim. Hiç kimse heveslenmesin. Oradan birşey çıkmaz. Onların ilişkisini çok iyi biliyorum gerginlik falan böyle şeyler olmaz.

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ

Seçim barajı hariç yasa gerektirenlerin tamamı Meclis'e gönderilebilir. Seçim barajıyla ilgili üç alternatif var. Pek fazla tartışılıp, olgunlaşmadı. Demokratikleşme paketi, bakanların imzalarının ardından bu hafta Meclis'e gönderilecek. 

HABERLER.COM

Bu haber toplam 1468 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri