Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Beşir Atalay'ı kızdıran sözler

11.04.2014 01:38
TBMM Genel Kurulu'nun 75. birleşiminde gerginlik yaşandı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, MİT Kanunu'nda değişiklik öngören teklifin TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi sırasında Hükümet adına söz aldı. Başbakan Yardımcısı Atalay, konuşmasının ardından yerine geçtikten sonra MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak ile tartıştı.

Beşir Atalay: Şerefsiz sensin İZLE

"ŞEREFSİZ SENSİN" TARTIŞMASI

Atalay, kürsüde konuşurken sözlü sataşmada bulunan MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak'a cevap verdi. Atalay konuşmasını bitirip kürsüden ayrıldıktan sonra yerine geçerken "şerefsiz sensin" tartışması çıktı.

"SÖYLEDİKLERİNİZ GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

MHP'li Faruk Bal'ın konuşmasını eleştiren Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Hayal ürünüdür, söylediklerinin hiçbirine katılmıyorum. Hepsini reddediyorum. MİT yasasıyla ilgili söylediği hiçbiri gerçeği yansıtmıyor." ifadelerini kullandı. "MİT herşeyi yapar gibi birşey yoktur" diyen Atalay, "MİT yasa içinde çalışıyor. AKP MİT'i ayıp, devletin bir kurumudur. MİT Başbakan'a bağlıdır. Anayasa, yasalar bunu belirler" dedi.

"PARALEL YAPININ HAYRINI GÖRÜN"

Paralel devlet çıkışlarıyla ilgili ise Atalay, "Paralel yapıyı çok sevdi iki parti. Hayrını görün" dedi. MİT'in adli kolluk teşkilatı olmadığına dikkat çeken Atalay, ülkemizin istihbaratını ve güvenliğini bu Meclis'in denetleyeceğini vurguladı. Çalışmanın salı günü getirileceğini belirten Atalay, bunun çok önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

"YARGI YETKİSİ DIŞINA ÇIKARILAMAZ"

MİT yasa teklifinde, hukukun dışında olağanüstü bir durum olmadığını savunan Atalay, "Başbakanlık dış güvenlik, terörle mücadele, milli güvenlik konusunda görevler verebilir. Kanun dışında bir görev veremez. Teklifte bir tane operasyon kavramı yoktur. Yargı yetkisi dışına çıkarılamaz" şeklinde konuştu.

"MİT GEREKİRSE BAŞKA ÖRGÜTLERLE DE GÖRÜŞECEK"

Atalay, PKK'yla ilgili Meclis'teki tartışmalar üzerine; MİT'in daha önce de görüştüğünü, 15 yıl öncede görüştüğünü ve devletin menfaati sebebiyle görüşeceğini belirterek, çözüm sürecini apaçık yürüttüklerini ve kendilerinin risk alan bir hükümet olduklarını kaydetti. Atalay, "MİT gerekirse başka örgütlerle de görüşecek" dedi.

UZUNIRMAK SÖZLÜ SATAŞMADA BULUNDU

Atalay, kürsüde konuşurken MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak da sözlü sataşmada bulundu. Bir süre AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ile Uzunırmak arasında konuşma geçti. Atalay konuşmasını bitirip kürsüden ayrıldıktan sonra yerine geçerken "şerefsiz sensin" tartışması çıktı.

MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak ile Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay arasında tartışma yaşandı.

"ŞEREFSİZ SENSİN"

Yerine geçen Atalay, Uzunırmak'a dönerek "Şerefsiz sensin. Haddini bilsin, ona haddini bildirin. Şerefsiz o. Konuşmasına dikkat etsin. Bana şerefsiz diyene haddini bildiririm" ifadelerini kullandı.

Ortam bir anda gerildi. Araya başka siyasi partilerin milletvekilleri girdi. BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, MHP'li milletvekillerini yatıştırmaya çalıştı. Uzunırmak ise "Ben devletin memurlarına şerefsiz demedim. Görüşme emrini verenlere, dedim" şeklinde konuştu.

Atalay ise partililer tarafından Meclis Genel Kurulu dışına çıkarıldı. Uzun süre AK Partili vekiller ile MHP'li vekiller arasında sözlü sataşmalar yaşandı. Meclis Başkanvekili Meral Akşener de tartışmalar üzerine birleşime ara verdi.

Bu haber toplam 1470 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri