Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Beşşar Esed’ten Sınıra 3 PKK KAMPI!

25.11.2011 09:02
Türkiye ile gerilen ilişkilerden sonra son koz olarak PKK’yı öne süren Suriye lideri, terör örgütü üyelerinin eğitimi için 3 kamp tahsis etti.

Babasının yolunda ilerleyen Beşar Esad, 13 yıl aradan sonra Suriye’nin kapılarını yeniden PKK’ya açtı. Türkiye ile son dönemlerde ilişkileri koparan Suriye yönetimi sadece kapıları açmakla kalmadı, PKK’lı militanların eğitimleri için de 3 kamp yeri tahsis etti. Kamplar; Hatay, Kilis, Afrin üçgenindeki bölgede oluşturuldu. Türkiye’ye birkaç kilometre uzaklıkta kurulan kamplarda her türlü eğitim veriliyor. Suriye-Türkiye sınırındaki bölgenin mayından arındırılmış olmasını fırsat bilen örgüt, kış mevsimi ile birlikte Irak üzerinden Türkiye’ye sızmak yerine, güvenlik açısından zaafiyetin yoğun olduğu Suriye’yi tercih ediyor.

GÖZDAĞI VERİYORLAR!..

Türkiye ile gerilen ilişkilerden sonra PKK kozunu oynayan Esad, hem içerideki Kürtlere sempatik görünmek hatta onları zapt etmek hem de Türkiye’nin Suriye’ye yönelik baskılarına karşı gözdağı vermek maksadıyla nisan ayında PKK ile görüşmelere başlamıştı. PKK’nın şahin kanadından Mustafa Karasu’yu ülkesine davet ederek görüşmeler yapan Baas yöneticileri ile Karasu arasında 13 yıl aradan sonra yeniden PKK kampları kurulması konusunda çalışmalar olduğu istihbarat raporlarına da yansımıştı. Esad, Türkiye’nin uyarılarına kulak tıkayarak kampların kurulmasına onay verdi. Afrin’e bağlı Raco nahiyesinin Meydan Ekber ve Hulakan köyleri ile Şara’nın Dersuan köyüne Türkiye’de eylem yapacak militanları eğitmek üzere kamplar kuruldu. Bir kamp da yine Afrin’e bağlı Jendeires’te oluşturuldu. Bu kampta ise Suriye içindeki eylemlerde Esad’a destek vermek maksadıyla militanlar yetiştiriliyor.

Kampların sorumluluğunu ise Suriyeli ‘Şahin Cilo(Kobani)’ kod adlı Ferhat Abdi Halil isimli militan yapıyor. Daha önce örgütün Halep, Afrin ve Kobani sorumlusu olan Cilo’nun, yıllarca dağda militanlara mayın eğitimi verdiği biliniyor. Cilo şimdi de Türkiye’den kandırılarak örgüte katılan militanlara bomba ve küçük silahlar konusunda eğitimler veriyor.

Amanos’lar üzerinden Türkiye’ye sızıyorlar

Suriye’de olayların başlamasıyla birlikte Öcalan’ın talimatları neticesinde Kandil’deki Suriye kökenli bütün militanlar, Esad’a destek vermek üzere ülkelerine geri dönmüş ve burada Esad’a karşı ayaklanan Kürt isyanlarını bastırmışlardı. Kampların açılmasıyla birlikte bin civarında olan militan sayısının bin 500’e ulaştığı öne sürüldü. Suriye’nin sınır köylerinde konuşlanan PKK’lılar, özellikle Urfa ve çevresinden örgüte yeni eleman kazandırmak için çalışmalar yapıyor. Geçen hafta da Siverek’ten örgüte katılan 23 kişi önce Suriye’ye oradan da eğitim için Kandil’e gönderildi. Dün ise özellikle patlayıcı üzerine profesyonel eğitim almış 4 militan Hatay-Amanos’lar üzerinden şehirlerde eylem yapmak için Türkiye’ye sızdırıldı. PKK’nın Suriye’deki faaliyetleri bunlarla da sınırlı değil. PKK’nın Suriye’deki siyasi kolu Suriye Demokratik Birlik Partisi ise 2 ay önce bölgede Kürtçe eğitim veren 3 okul ve kültür merkezleri açtı. Türkiye ise Amerika’dan aldığı insansız hava uçakları predatorlar ile 2 gündür bölgeyi yakın takibe aldı.

Türkiye 

Bu haber toplam 1542 defa okunmuştur
esed
Özdemir
esedin bu yaptığı kendi mezarını kazmak gibi bir şey.Türkiye ye intikam duygusuyla terörizme destek olacaksın da ne olacak yani.yarın devran dönecek bu yaptıkların tek tek sana zarar verecek.
25 Kasım 2011 Cuma 10:22
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Sonu yakın
Seydi Ahmet
Bir atasözü var son gülen tam güler işte bessed de son kozlarını oynuyor, bir avuç kominizm kalıntısı nusayri katil baascı koskoca ülkeye hükmediyor.yüzde 93 sunni kesime baskı yapıyor mazlumları öldürüyor kural tanımıyor cuma namazında cami basıyor ey esed baban türkiyeye her türlü düşmanlığı yaptı Alemlerin sahibi Allah onun canını aldı senin de canını alacak baban gibi senin de sonun yakın amma bugün amma yarın eden bulur dünyası mazlumların kan ve gözyaşında boğulacaksın istersen şimdiden kaç suriyeyi terket çünkü sonun kaddafi gibi olacak
25 Kasım 2011 Cuma 09:49
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri