Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'de İran gemilerini izliyor

18.02.2011 20:51
ABD yönetimi, iki İran savaş gemisinin Süveyş Kanalı'ndan olası geçişini izlediğini ve Tahran'ın bölgede sorumlu davranmadığına inandığını bildirdi.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, Başkan Barack Obama ile birlikte başkanlık uçağıyla California'dan Oregon'a giderken gazetecilere yaptığı açıklamada, "(İran savaş gemilerinin Süveyş'ten geçme planını) Besbelli izliyoruz" derken, ayrıca İran'ın bölgede sorumlu davranış gösterdiğine dair bir geçmişi olmadığını ifade etmek istediklerini belirtti.

İran gemilerinin Süveyş'ten geçmesi planıyla ilgili en son Mısır devlet haber ajansı MENA, Kahire'nin 2 İran savaş gemisinin Süveyş Kanalı'ndan geçişine izin verme kararı aldığını duyurmuştu.

Haberde, iki geminin de silahsız olacağı, nükleer ya da kimyasal madde taşımayacağı teminatını veren İranlı diplomatların, gemilerin Süveyş'ten geçmesiyle ilgili talebinin kabul edildiği belirtilmişti.

İsrail'in 'provokasyon" olduğunu ileri sürdüğü İran donanma gemilerinin Süveyş'ten geçişi planıyla ilgili İranlı yetkililer, taleplerinin uluslararası düzenlemelere uygun olduğunda ısrar ederek, gemilerin tatbikat için Suriye'ye gideceğini açıklamıştı.

Kaynak:
Bu haber toplam 2212 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri