Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama Netanyahu ile görüşmeyecek

22.01.2015 23:17
Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Barack Obama, Kongre'ye hitap etmek için Mart ayında Washington'a gelecek olan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmeyecek.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner'ın daveti üzerine Kongre'ye hitap etmek için Mart ayında Washington'a gelecek olan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ABD Başkanı Barack Obama'nın görüşmeyeceğini söyledi.

Meehan yaptığı açıklamada, "Uzun geçmişe dayanan uygulama ve prensip gereği, yabancı bir ülkedeki bir demokratik seçimi etkiliyor görünmekten kaçınmak için, seçimlere yakın tarihlerde (o ülkenin) devlet başkanları ya da adaylarıyla görüşmüyoruz" ifadesini kullandı.

OBAMA GÖRÜŞMEYECEK

Meehan, bu prensibe uygun olarak, Başkan Obama'nın, Kongre'ye hitabından sadece iki hafta sonra İsrail'de seçimlerin düzenlenecek olması nedeniyle Washington'ı ziyareti sırasında İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşmeyeceğini bildirdi.

ÖNEMLİ MESELELERDE TEMASLARI DEVAM EDECEK

Obama'nın, nükleer müzakerelere zarar verebilecek ve uluslararası camiayı bölebilecek şekilde Kongre'nin İran'a yönelik yeni bir (yaptırım) tasarı geçirmesine muhalefetini net şekilde ortaya koyduğuna işaret eden Meehan, Obama'nın bu konuda Netanyahu ile çok sayıda görüşmesinin olduğunu ve hem bu konu hem de diğer önemli meselelerde aralarındaki temasın devam edeceğini belirtti.

OBAMA VETO EDECEK

Kongre'de, özellikle Cumhuriyetçilerin desteğiyle İran'a karşı yeni bir yaptırım tasarısı için hazırlıklar hızlanırken, Başkan Barack Obama ise İran'la müzakereler devam ederken yeni yaptırımlar geçirmenin sürece zarar vereceği uyarısında bulunup, masasına bir yaptırım tasarısı gelirse bunu veto edeceğini belirtiyor.

'BU MANTIKLI DEĞİL' DEMİŞTİ

İngiltere Başbakanı David Cameron ile Beyaz Saray'da geçen Cuma günü düzenlediği ortak basın toplantısında, Kongre'ye olası yeni yaptırım hamlesine karşı sert uyarılar yapan Obama, önceki günkü "Birliğin Durumu" konuşmasında da şu anda Kongre'den geçebilecek yeni yaptırımların diplomasinin çökmesini neredeyse garanti edeceği, Amerika'yı müttefiklerinden uzaklaştıracağı ve İran'ın nükleer programına yeniden başlamasına neden olma riski taşıdığına işaret etmişti. Obama, "Bu mantıklı değil. Bu nedenle bu gelişmeyi tersine çevirme tehdidini içeren herhangi bir yaptırım tasarısını veto edeceğim. Amerikan halkı bizden sadece son çare olarak savaşa gitmemizi bekliyor ve bu akla bağlı kalmaya niyetliyim" demişti.

Bu haber toplam 2260 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri