Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bilecik'ten Stockholm'e “Organik Arı Üreticiliği”

29.05.2012 03:23
Bilecik Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü , 2011 Teklif Çağrısı Döneminde Leonardo da Vinci-Avrupa Birliği Mesleki Eğitim Programı Hareketlilik (Mobility) projeleri çerçevesinde, Stockholm’de inceleme yaptı.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları 2011 Teklif Çağrısı Hayat Boyu Öğrenme Programı-Leonardo da Vinci Hareketlilik projeleri kapsamında kabul edilen, Bilecik Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü´ne ait “Organik Arı Üreticiliği” konulu projenin Hareketlilik faaliyeti İsveç’in başkenti Stockholm’de Euprocon Consulting´in organizasyonuyla hayata geçirildi.

 Bilecik Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü1 hafta süren program kapsamında, Bilecik Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Sayin Ali Kutlu, Tekirdag İli Arı Yetiştiricileri BirliğindenSayinProf. Dr. Muhsin DOĞAROĞLU, Bilecik İli Arı Yetiştiricileri Birliği temsilcileri, Çanakkale İli Arı Yetiştiricileri Birliği temsilcileri,  İstanbul Bal Üreticileri Birliğitemsilcilerinden oluşan toplamda 8 kisilik ekiple Lantbrukarnas Riksförbund, Sveriges Biodlar Riksförbund, Honung från Södertörn, Högantorp Biodlarna gibi kurumlarda bilgilendirme toplantılarına katılarak Organik Ari Üreticiliği hakkında geniş bilgi aldılar.

 İsveç’te hava şartlarının Akdeniz ülkelerine göre daha serin olmasına rağmen organik arı üreticiliği ve arı üreticiliğinde basarili olduğunu belirten Doğaroğlu, Akdeniz bölgesinde gördüğümüz bir çok arı türlerini burada da görebildik diye konuştu. Heyet ziyaretlerinin oldukça verimli geçtiğini, organik arı üreticiliği hakkında İsveç’teki yapmış oldukları görüşmeler ve uygulamaları yerinde izlemiş olmaları kendilerine birçok yenilik kattığını belirtti. Doğaroğlu ‘’Biz ülke olarak çok daha fazla kovana sahibiz ama İsveç’te bilinçli üretimin daha yaygın olduğunu gördük ve aldıkları ürün oranlarının da ülkenin iklimine göre gayet yüksek’’şeklinde ifade etti.

img_0540.jpg

img_0547.jpg

img_0554.jpg

img_0555.jpg

img_0559.jpg

  

Kaynak:
Bu haber toplam 4782 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri