Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bilgin Balanlı'dan Bilvanis İtirafı

25.11.2011 16:17
Balyoz davasının tutuklu sanığı YAŞ üyesi Orgeneral Bilgin Balanlı, Eskişehir'deki Bilvanis çiftliği üzerinde keşif uçuşu yapıldığını kabul etti.

Keşif uçuşlarının 2003'ten 2006 Haziran ayına kadar yapıldığını belirten Balanlı, kendi görev süresi içerisinde bu keşif uçuşlarının yapılmadığını iddia etti.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Balyoz davasında tutuklu sanık Orgeneral Bilgin Balanlı, Eskişehir'deki Bilvanis çiftliğine yönelik fişleme emrini verdiği şeklindeki iddialara dayanak gösterilen dijital belgeyle alakalı açıklamada bulundu. Balanlı, konu ile ilgili iddianamede 'Bilgin Balanlı adına imzaya açılmış Nisan 2007 tarihli bir belgede, çiftliğin mevcut detaylı hava fotoğraflarının incelenmesi ve emir verildiğinde havadan yere taarruzlar icra etmek üzere ayrıntılı hedef analiz çalışması yapılacağının bildirildiği...' ifadelerinin yer aldığını hatırlattı.

Tutuklanmasına neden olan dijital verileri içeren flash bellekle ilgili 19 Şubat 2011'de e-postayla ihbar yapıldığını, arama kararının da 20 Şubat'ta çıkarıldığını ifade eden Balanlı, sanıklardan Hakan Büyük'ün evinde yapılan aramanın 21 Şubat 2011 günü saat 08.35'te başladığını, ancak aramada bulunduğu belirtilen 8 ve 31 No'lu delil klasörlerinin yazıldığı DVD'nin oluşturma tarihlerinin ise bundan 7 gün önce 14 Şubat 2011 gününe denk geldiğini anlattı.

Balanlı, "Söz konusu gerçek dışı belgelerde ifade edildiği şekilde, suç işlendiği gibi gerekçelerle hava operasyonu icra etmekHava KuvvetleriKomutanlığı'nın görev alanı içinde değildir. Bir hukuk devleti olarak ülkemizde, suç işlenmesini önlemek için gerekli tedbirleri almak, suç işlendiği konusunda şüpheler var ise soruşturmak ve gerektiğinde kovuşturmak, Hava Kuvvetleri'nin değil, kolluk kuvvetlerinin ve yargı mercilerinin görevidir" ifadesini kullandı.

Meslek hayatının hiçbir döneminde yasadışı hiçbir faaliyet içinde olmadığını savunan Balanlı, "Buna rağmen hayal bile edilemeyecek bir şekilde gerçek dışı dijital belgelerle kasıtlı olarak suçlanmamın, hakkımda kamuoyunda yanlış kanaat uyandırma amacına yönelik olduğu açık bir şekilde anlaşılmaktadır" diye konuştu.

Balanlı, "Bilgin Balanlı adına imzaya açılmış Nisan 2007 tarihli sözde dijital veri ile ilgili olarak yapılan incelemede, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın hiçbir biriminde izine ve kaydtına rastlanmamış olup, sahte olarak ortaya çıkarılmıştır." dedi. Balanlı, savcılık ifadesinde deGenelkurmayBaşkanlığı'nın bu konudaki açıklamalarını hatırlatarak dijital verinin sahte olduğunu söylediğini anlattı.

Dijital kaydın 2008 yılına ait gerçek bir dökümana benzetilerek oluşturulduğunu iddia eden Balanlı'nın, "Bilvanis Çiftliği ilk defa, 04 Nisan 2003 tarihinde Eskişehir İl Valisi başkanlığında toplanan il emniyet komisyon toplantısında Başbakanlığa bağlı MİT Bölge Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığına bağlı İl Jandarma Komutanlığı tarafından gündeme getirilmiştir" şeklindeki ifadesi dikkat çekti. Balanlı, ifadesinin devamında ise, "Görüldüğü gibi, devletin diğer istihbarat kurumu (Örn. MİT vb.) ve yetenekleri, başından itibaren buradaki faaliyetlerin izlenmesi için kullanılmıştır. 1'inci Hava Kuvveti Komutanlığı ise, bu kurumlara yardımcı olmak üzere keşif sonuçlarını bu birimlere aktarmıştır" dedi.

Sanık Balanlı, "Benim 1. Hava Kuvveti Komutanı olarak görev yaptığım Ağustos 2006-Ağustos 2009 tarihleri arasında herhangi bir keşif uçuşu yapılmamıştır. 1. Hava Kuvveti Komutanlığı, Eskişehir İli Garnizon Komutanlığı görevi nedeniyle, İl Emniyet Komisyon toplantılarına katılarak, ilin asayiş ve güvenliğine ilişkin alınabilecek tedbirlerin içerisinde bulunmuştur. 1. Hava Kuvveti Komutanlığı'nın Bilvanis Çiftliği ile ilgili istihbarat faaliyeti ise, MGK toplantısında konunun gündeme getirilmesini takiben, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın emri ile başlatılmıştır" şeklinde konuştu. 

Bu haber toplam 1770 defa okunmuştur
mertçe yaptık diyebilmek
hursit dilaver
ifadeden,bu takibi yaptıkları da anlaşılıyor.şuna dobraca yaptık kardeşim desenize.daha kahramanca olur.ne demek savunma falan..suçsa tamam.değilse neyi savunacaksınız.
26 Kasım 2011 Cumartesi 14:41
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
İNANDIRICI DEĞİL
Turan HACIMEMİŞOĞLU
Sanık askerler" bu devleti biz kurduk ve bu devleti koruma görevi bizimdir.Bu ülkenin de devletin de sahipleri bizleriz,siz kimsiniz ki bizi yargılıyorsunuz.Biz bu mahkemeleri tanımıyoruz" deseler aslında çok daha inandırıcı olurlar. Yoksa yapmadık,etmedik,belgeler uydurma,ses kayıtları montaj gibi savunmalar hiç inandırıcı değil.
26 Kasım 2011 Cumartesi 09:30
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri