Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bilgisayarlarda casus yazılım şoku

18.02.2015 13:26
RUSYA merkezli güvenlik şirketi Kaspersky Lab, 30 ülkedeki bilgisayarlarda erişimi bulunan Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) ile bağlantılı olduğu belirtilen siber casusluk yazılımı keşfettiklerini açıkladı.

Western Digital, Seagate ve Toshiba gibi birçok sabit disk üreticisinin ürünlerinde gizlenmiş bir şekilde bu yazılımların bulunduğu belirtiliyor. Yazılım sayesinde internete bağlı olan her bilgisayarın içerisindeki tüm bilgilere uzaktan erişim sağlanabiliyor. Şirket, 30 ülkedeki kişisel bilgisayarlarda bir ya daha çok casusluk yazılımları keşfettiklerini açıkladı. En fazla virüslü bilgisayar İran’da. Rusya, Pakistan, Afganistan, Çin, Suriye, Yemen, Cezayir ve Mali İran’ı takip eden ülkeler. Telekomünikasyon firmaları, bankalar, enerji şirketleri, nükleer ile alakalı çalışan firmalar, medya kuruluşları ve İslamcı aktivistler de hedefler arasında.

 

Şirket, siber casus yazılımıyla ilgili ülke adı vermedi ancak virüsün kaynağının “Stuxnet” ile ilgili olduğunu açıkladı. Stuxnet, ABD ve İsrail’in, İran’ın nükleer çalışmalarını sekteye uğratmak için kullandığı, NSA öncülüğündeki “siber silahtı”. İngiliz Reuters ajansına konuşan ismi açıklanmayan eski bir NSA çalışanı ise Kaspersky’nin verdiği bilgilerin doğru olduğunu açıklarken “Ama tam olarak hangi yazılım yükleniyor ve amacı ne onu bilemiyorum” dedi. NSA yetkilileri iddialarla açıklamada bulunmadı.

Bu haber toplam 1766 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri