Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bilim adamlarından devrim gibi buluş!

23.02.2012 15:19
Yapay zeka insan zekasını yenebilir mi? Bu sorunun cevabı kesin olarak verilmese de, insan zekasına meydan okuyan İsveç’ten ciddi bir rakip gelmekte...

Zor bir adresin bulunmasından hastaların şekerinin ölçülmesine, seyircilerin bir filmde verdikleri tepkinin değerlendirilmesinden hapishanelerde tehlikeli durumlarda alarm verilmesine kadar birçok farklı alanda insanların işini kolaylaştıracak bilgisayar üreten bilim adamları bu seferde insandan daha zeki bir bilgisayar programı geliştirdi.

ATİLA ALTUNTAŞ/STOCKHOLM

İsveç’in Göteborg üniversitesi bilim teorisi bölümü araştırmacıları tarafından geliştirilen bilgisayar programı, 150 IQ yapay zekâyla insanlığa hizmet etmeye çalışacak.

"İnsanlık için büyük bir devrim" diyerek buluşun önemine değinen bilim adamı Claes Strannegård, geliştirdikleri programın psikolojik bakış açısıyla insanların gördüğü desenleri, desenlerin algoritmalarından faydalanarak görebildiğini söyledi.

Programın, insanların analiz yaparak karar alma sürecini hızlandıracağını belirten Strannegård, programın ayrıca elektronik ortamda müzik bestelemesinde yardımcı olarak sanatsal çalışmalara büyük destek olacağını da kaydetti.

Karmaşık soruları farklı bir yöntemle çözen akıllı program sonuca ulaşmak için desenlerin psikolojik bir modelini oluşturuyor ve mantık yürütüyor. Bu sayede görsel şekilli sorularda bazen yanılsa da, matematiksel sorularda dâhice cevaplar verebiliyor. 

Kaynak:
Bu haber toplam 5158 defa okunmuştur
! İnsandan daha zeki!!!
Elif Hüsna
"İnsandan daha zeki" cümlesi kabul edilebilir bir cümle değildir. İnsanın zekâsı sadece matematiksel zekâ, görsel zekâ ve müzik zekâsından ibaret değildir ki... İnsanın bir de duygusal zekâsı vardır. Hem ayrıca, herşeyden önemlisi; Rabbimin yarattığı ve hâlen de gizemi çözülememiş ruh nimetini nasıl vereceksiniz o makineye?? Yani kısaca başlık yazarken kullandığımız kelimelere biraz daha dikkat edelim lütfen.
24 Şubat 2012 Cuma 22:15
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri