Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gates Başbakan Erdoğan'la Görüşecek

05.10.2011 17:59
Dünya'nın en zengin insanı Bill Gates, 1 ay sonra Başbakan Erdoğan'la bir araya gelecek ve bir teklifte bulunacak. İşte Gates'in Erdoğan'a sunacağı teklif?...

Dünya'nın en zengin insanlarından Bill Gates, Başbakan Erdoğan'a 1 ay sonra bir teklifte bulunacak.

Gates, Kasım ayında Cannes'da gerçekleştirilecek G-20 zirvesinde bir girişime öncülük edecek. Girişimin adı; "Tütün kontrolünde dayanışma" olacak. Zirvede Başbakan Erdoğan ile biraraya gelecek olan Gates'in Erdoğan'dan Dünya liderlerini bu girişime destek vermeye çağırmasını isteyecek.

Bu sorunun birkaç cevabı var

Birincisi; Türkiye'nin sigarayla mücadelede aldığı önemli mesafe dikkat çekiyor. Başbakan Erdoğan'ın geçen yıl aldığı "Tütünle Mücadele En Büyük Ödülü"nün de bunda büyük payı var.

Öte yandan, Başbakan'ın Afrika'ya ve Ortadoğu ülkelerine yaptığı anlamlı ziyaretler de Gates'i etkiledi.

"BİZE BİR LİDER LAZIM"

Bill Gates'in başdanışmanı Art Martinez şöyle açıklıyor: "Bir lidere ihtiyacımız var. Erdoğan, tütün kontrolünde sağlam bir liderlik ortaya koydu. Erdoğan'ın etkisin küresel sağlık sorunlarına da yaygınlaştırmak ve bizi çok kaygılandıran çocuk ölümlerine dikkat çekmek istiyoruz." Zengin ülkelerin sigaradan kazandıkları paradan pay alıp, başta Afrika olmak üzere fakir ülkelere aktarmak macıyla yapılacak G-20 toplantısı Kasım ayı başında gerçekleştirilecek. Bill Gates de buna aracı olmak ve Başbakan Erdoğan'ın liderlik vasfından yararlanmak istiyor.

Bu haber toplam 2348 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri