Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bin Yıllık Mezarlığın Sırrı Ne?

17.01.2013 14:05
İzmir'in Kemalpaşa ilçesine bağlı Ansızca köyünde, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan tarihi bin yıllık mezarlığa muhtar ve köy halkı sahip çıktı.

Çevre düzenlemeleri ile çok geniş bir alana yayılmış mezarlığın tarihi dokusu yer üstüne çıkarılmaya çalışılıyor. Ansızca Köyü Muhtarı Hüseyin Doğan, köyde yaşayan yaşlıların, İzmir'e göç eden Yörüklerin ilk yerleştikleri yer olan köylerindeki mezarlığın, yaklaşık bin yıllık olduğunu anlattıklarını belirtti.

Doğan, bunun üzerine tarihi mezarlıkta çevre temizliği yaparak, kabirleri ve üzerilerinde anlayamadıkları yazıların bulunduğu mezar taşlarını ortaya çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.

Doğan, şunları dile getirdi: "Köyümüz, İzmir'e göç eden Yörüklerin ilk yerleştiği bölge. Fakat bu konuda tarihi bilgimiz çok fazla bulunmuyor. Ancak köyümüzde yaşayan yaşlılarımız bu mezarların en az bin yıllık olduğunu söylüyor. Köy Muhtarlığı ve ihtiyar heyeti olarak yok olmaya yüz tutmuş bu mezarlık alanını temizleyerek mezarları ve üzerindeki mezar taşı yazılarından tarihini öğrenmeye kararlıyız. Çevre temizliği tamamlanıp mezarlar ortaya çıktığında, bu konuda yardım alabileceğimiz makamların ve yetkililerin desteğini bekliyoruz. Mezarlara zarar vermemek için biz sadece çevre temizliğini yapabiliyoruz. Özellikle mezar taşlarının üzerindeki yazıların neler anlattığı merak konusu. Tahminimiz bu yazılar okunur ve çözülebilirse Yörükler hakkında önemli bir tarih aydınlanacak. Ayrıca köyümüzde araştırıldığında çok değişik yerlerde de mezar taşları görüyoruz."

Yöre halkı, tarihi eser kaçakçılarına direnerek günümüze kadar dimdik ayakta kalan tarihi mezarların, dış tahribatlara ve tarihi eser kaçakçılarının verdiği tahribatlara daha fazla dayanamayacağını belirterek, bir an önce koruma altına alınması gerektiğini ve tarihleri hakkında bilgi edinmek istediklerini ifade ettiler.

 İHA

Bu haber toplam 3432 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri