Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Binlerce Amerikalı tehlike altında

20.02.2013 11:25
Milletvekillerine seslenen Obama Kongreyi uzlaşıya çağırdı.

 

1 Mart’ta devreye girecek otomatik kesintilere karşı demokrat senatörlerin hazırladığı tasarıya Amerika Başkanı Barack Obama desteğini yineledi.
 
Cumhuriyetçilere seslenen Obama, yüz binlerce Amerikalının işini kaybetmemesi için Kongreyi uzlaşıya çağırdı.
 
Kongre’nin uzlaşmasız tavrını bir kenara bırakıp harekete geçmesi söyleyen Obama, yaklaşan kesintileri “et satırına” benzetti. 
 
Obama, “Eğer Kongre bu et satırının ekonomiye müdahale etmesine izin verirse özellikle askeri hazırlıklarımızı tehlikeye atacak. Bunun yanında ulusal güvenliğimizi zayıflatacak ve devlet hizmetlerinin aksamasına sebep olacak.” dedi.
 
Başkan Obama’nın konuşmasına muhafazakar kanattan cevap gecikmedi.
 
Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Başkanı John Boehner,  “Bir kez daha bu konuşma gösterdiki Başkan güvenilir bir plan yerine; daha fazla vergi isteyen bir tasarıyı Kongre’den geçirmeye çalışıyor.” dedi.
 
Demokrat kanatın geçen hafta önerdiği tasarıya Cumhuriyetçiler sıcak bakmıyor.
 
Teklifte, 110 milyar dolarlık tasarrufun 55 milyar doları zenginlerden alınan vergilerin artırılması; geri kalanının ise devlet harcamalarındaki kesintiler ile sağlanacağı öngörülüyordu.
 
Ancak muhafazakar isimler vergi artırımı yerine hükumet harcamalarının kısılmasını istiyor.
 
Bu nedenle Cumhuriyetçiler, Beyaz Saray'ın harcamalarda kesintiye gitmediği sürece otomatik kesintilerin hayata geçeceği uyarısını yapıyor. 
Bu haber toplam 1846 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri