Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Binlerce kişi Erdoğan için toplandı

21.01.2014 02:39
Belçika'nın başkenti Brüksel'de çok sayıda Türk vatandaşı, Başbakan Erdoğan'ı karşılamak için kalacağı otelin önünde toplandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e geldi.

Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan özel uçak "ANA", Brüksel Abelag Havaalanı'na indi. Erdoğan'ı havaalanındaTürkiye'nin Brüksel Büyükelçisi Mehmet Hakan Olcay, Türkiye'nin AB nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi Selim Yener, Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Mehmet Fatih Ceylan ile çok sayıda yetkili karşıladı.

Ziyaret, Erdoğan’ın 5 yıl aradan sonra Brüksel’e yapacağıilk ziyaret olmasının yanı sıra temaslar sırasında verilecekmesajların Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği açısından belirleyici niteliğe sahip olma potansiyeli taşıması açısından da önem taşıyor.

Başbakan Erdoğan yarınki temasları çerçevesinde, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz’la hem ayrı ayrı hem deçalışma yemeği formatında dörtlü zirvede bir araya gelecek.

Dörtlü zirve, Brüksel’de çok rastlanan bir uygulama olmaması ve ziyarete verilen önemi yansıtan bir boyuta sahip olmasıyla dikkati çekiyor. Komisyonda yapılacak temaslara AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası YüksekTemsilcisi Catherine Ashton, AB Komisyonu’nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle ve AB Komisyonu’nun ticaretten sorumlu üyesi Karel De Gucht’ün de katılması öngörülüyor.

Erdoğan’ın AP temasları sırasında da sadece Schulz ile değil aynı zamanda AP’deki siyasi grupların liderleriyleortak bir toplantıda bir araya gelmesi bekleniyor.

Başbakan Erdoğan’ın AB temaslarının yanı sıra Türklerin Belçika’ya göçünün 50. yılı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen bir toplantıda konuşması ve Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Belçika 2. Genel İstişare Kurulu Toplantısı'na katılması bekleniyor.

Başbakan Erdoğan'a ziyaretinde, eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, milletvekilleri ve bürokratlar eşlik ediyor.

Coşkulu bekleyiş

Öte yandan, Başbakan'ın Brüksel'de konaklayacağı otelin önündeki Stephanie meydanında toplanan binlerce Türk vatandaşı ellerinde Türk bayrakları ve Başbakan Erdoğan'ın fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşıyarak, "Dik dur eğilme bu millet seninle" ve "Recep Tayyip Erdoğan" şeklinde sloganlar atıyor.

Avrupa'nın çeşitli şehirlerinden Erdoğan'ı karşılamak için Brüksel'e gelen kişilerden Gülhan Adak isimli Türk vatandaşı, "Tayyip Erdoğan ve AK Parti aşkı için buradayım" dedi. Fransa'dan Başbakan'ı karşılamak için Brüksel'e geldiğini söyleyen Abdullah Tanrıkulu isimli vatandaş ise, "Biz Başbakanımıza sahip çıkmaya geldik. Avrupalı vatandaş Başbakanına sahip çıkıyor. Bütün Avrupa onunla beraber" diye konuştu.

"Başbakan için canımı bile veririm, onu çok seviyorum" diyen Betül isimli bir diğer Türk vatandaşı da, Başbakan'ın her zaman arkasında olduklarını ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Brüksel'e gelişinin ardından, şehrin Stephanie meydanına üzerinde "Bizim sevdamız sınır tanımaz" yazılı pankartın asıldığı otobüsten konuşma yapması bekleniyor. haber10

Bu arada karşılama töreni dolayısıyla, Başbakan'ın konaklayacağı otelin etrafında ve meydanda yoğun güvenlik önlemleri alındığı ve çok sayıda polisin görev yaptığı gözlendi.

Bu haber toplam 2558 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri