Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir Kılıçdaroğlu Vakası: İmza Atmayı Unuttu

25.09.2011 13:33
Geçen yerel seçimlerde kaydını yaptırmadığı için oy kullanamayan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, dün de başlattığı imza kampanyasına imza atamadı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçen yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olduğu İstanbul'da kaydını yaptırmadığı için oy kullanamamasının ardından dün de başlattığı imza kampanyasına imza atamadı.

Kılıçdaroğlu, dün, partisinin Zeytinburnu İlçe Teşkilatınca Hükümet Konağı Meydanı'nda düzenlenen 'İsrail Kalkanına Hayır' konulu imza kampanyasını başlattı. Malatya Kürecik Beldesi'ne 'erken uyarı radar sistemi' kurulması nedeniyle yapılan kampanyaya katılan Kılıçdaroğlu, Türkiye'yi sevdiklerini, ülkenin çıkarlarını her şeyin üstünde tuttuklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Yurtta da dünyada da barış istiyoruz. İstediğimiz şu; bu ülkede, bu coğrafyada, bu bölgede, barış, huzur içinde kardeşçe yaşamak istiyoruz. Ne birilerine kalkan, ne birileri için silah bulundurmak istiyoruz. İstediğimiz, barışı bu bölgede egemen kılmaktır. Hiçbir zaman egemen güçlerin taşeronu, sopası, ağzı, dili, kulağı olmak istemiyoruz. Kendi coğrafyamızda Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının sözü, kulağı ve dili olmak istiyoruz."

Her yerde, her ortamda Türkiye Cumhuriyeti'nin çıkarlarını koruyacaklarına söz verdiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, 'Kimse CHP'yi birilerinin avukatı olarak suçlayamaz. Biz CHP olarak Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının avukatıyız' dedi. İmza kampanyasına Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile CHP İstanbul Milletvekilleri Aydın Ayaydın ve Süleyman Çelebi de katıldı. Ancak Kılıçdaroğlu, kalabalık nedeniyle kampanya için imza atamadan meydandan ayrıldı.

Çözüm silah değil siyaset

Kılıçdaroğlu, İstanbul'a hareketinden önce de Ankara Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin 'Başbakan Erdoğan, terörün çözümü konusunda İran ile ortak adım atılacağını açıkladı. Hükümetin bu konudaki girişimlerini nasıl buluyorsunuz?' sorusu üzerine, terör konusunda Hükümet'in sınıfta kaldığını savundu. Kılıçdaroğlu, "Yeni bir politika izliyorlar, öyle anlaşılıyor. İran ile ortak operasyon yapacaklar. Yani 1990'ların başına yeniden dönüp özel güvenlik güçleri yetiştirecekler. Silahla bu işin çözülemeyeceğini öteden beri söylemiştim. Siyaset kurumunun terörü sonlandırma konusunda politika, çözüm üretmesi lazım. Bu konuda gerekirse bütün siyasi partilerin, kamuoyunun desteğini almak gerekiyor. Eğer böyle bir adım atılırsa CHP olarak her türlü desteği vermeye hazırız' dedi.

Kılıçdaroğlu, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin Doğu Akdeniz'de petrol ve doğal gaz çalışmalarına ilişkin ise "Eğer Piri Reis ile bu iş çözülecekse ve bunu umuyorlarsa, bu işin çözülmeyeceği belli" yorumunu yaptı.

Yeni Şafak

Bu haber toplam 1532 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri