Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir Merd-i Kıpti Vakası!

29.04.2011 09:54
İnternete düşen ahlaksız görüntüleri sebebiyle istifa eden MHP'nin aile ve kadından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım'a Alevilerden tepki geldi.

Alevi önderleri, birlikte olduğu kadınla sohbeti sırasında "Alevilerin cami ile Müslümanlıkla alakaları yok." ifadelerini kullanan Yıldırım'ın 'nefret suçu' işlediğini belirtiyor. Alevi Bektaşi Araştırmaları Merkezi Direktörü Şenol Kaluç, "Böyle isimlerin Meclis'e girmesi hem o parti hem de Türkiye için üzüntü verici bir durum." diyor.

Ankara Irmak Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Deneği Genel Başkanı Cengiz Hortoğlu, 'cahilce, bilinçsizce söylenmiş sözler' yorumunu yapıyor. Ardından ekliyor: "Yıldırım'ın tarif ettiği Alevilik değildir. Yıllardan beri süregelen yanlış anlaşılmanın bir tezahürü. Bu, toplumsal barışı bozacak ve prokotif bir konuşma. Bundan barış yerine kavga çıkar."

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez de, skandal sözlere şaşırmadığını ifade ediyor. Ancak bu söylemin 'nefret suçu'na girdiğine dikkat çekerek şu görüşü dile getiriyor: "Kafasının arkasındaki çirkinlikleri gösteriyor. MHP'ye oy veren ya da vermeye çalışan Alevilerin bir kez daha düşünüp vicdanlarını sorgulamalarını istiyorum. Türkiye kamuoyunu ise Alevilerle ilgili bir kere daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Toplumu rencide eden bu şahısların hiçbir alanda yer almamasının toplumsal bir görev olduğunu düşünüyorum. Artık nefret suçunun anayasada bir karşılığı olması gerekiyor." 

Bu haber toplam 1586 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri