Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir 'portakal' için 1.4 milyar $ istedi

18.03.2009 08:55
Rusya'nın zenginliğini temsil eden 'portakal' ülkenin en zengin kadınını zora soktu.
Rusya'nın en zengin kadını Elena Baturina battı batıyor. Rus Finans dergisi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü arifesinde hazırlanan 'Rusya'nın en etkili 50 iş kadını' listesinin birinci sırasında bulunan, Forbes dergisinin de Rusya'nın en zengin kadını olarak duyurduğu inşaat patroniçesi, Moskova Nehri kenarında yaptırmak istediği 'Portakal Kompleksi' yüzünden zora girdi. Öyle ki, 4,9 milyar dolarlık servetinden 3,3 milyar dolarlık büyük bir kısmını mali krizle kaybeden İnteko inşaat şirketinin başkanı Baturina, devletten 1,4 milyar dolar borç istedi. Baturina, parayı, hem batmakta olan inşaat şirketini kurtarmak hem de, Bank of Moscow, Sberbank, VTB Bank ve Gazprombank gibi bankalara olan 970 milyon dolar birikmiş borçlarını ödemek ve yaklaşık 470 milyon dolar işletme kredisi olarak kullanmak için istedi. Baturina'nın devletten istediği yardımı alamaması halinde içine düştüğü zor durumdan çıkmasının zor olduğuna dikkat çekiliyor.

“SON PROJESİ 'PORTAKAL' BATIRDI”

46 yaşındaki iş kadını Baturina'yı krizde en çok zora sokan son işi 'Portakal Kompleksi' oldu. Dünyaca ünlü mimar Norman Foster'ın tasarımını yaptığı, Moskova Nehri'nin kenarında 80 bin metrekarelik alanda yapımı planlanan kompleks Rus kadının servetini adeta yedi. Soyulmuş portakal şekliyle ilginç bir görünüme sahip olan yapıya mali krizden dolayı başlanamıyor. Baturina'nın milyarlar yatırdığı, ancak krizden dolayı durdurduğu projesi, ticari ofisler, evler ve galeri alanları içeriyor. Portakal, Rusya'nın zenginliklerini ifade ediyor.


BORÇ ALAMAZSA BATACAK

Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov'un ikinci karısı olan Yelena Baturina, inşaat şirketini 1991 yılında kurdu. Baturina, Rusya'da inşaat sektörünün yanında inşaat malzemeleri ve benzer yan ürünlerin ithalat, ihracat ve dağıtımında da önemli bir role sahip bulunuyor.Oligarkların mallarına el konulsun demişti

Kocası Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov olan Baturina, bugüne kadar hep servetini nasıl elde ettiği yönündeki tartışmaların göbeğinde oldu. Karısının hiçbir işi ile doğrudan bir ilişkisi olmadığını sıklıkla dile getiren kocası Lujkov, her türlü suçlamayı sürekli reddediyor. Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in destekçisi olan aile Rusya'nın en nüfuzlu insanları arasında yer alıyor. Lujkov daha önce yaptığı açıklamalarda mali krizi aşmak için oligarkların mallarına geçici olarak el konulmasını önermişti. Küresel mali krizinin sorumlusunun ABD olduğunu ilan eden Lujkov, Rusya'nın hem altın hem de döviz rezerviyle krizi atlatabilecek güce sahip olduğunu da iddia ederek, "Ülkemizin krizin içerisine sokulmasının sorumlusu kim? Devlet doksanlı yıllarda enerji kaynaklarını özelleştirme yoluna gitti. Bugün bu insanların gelişime katkı sağlamadığı aşikar. Onlar yabancı bankalardan 570 milyar dolar borç aldılar ve bu paralarla futbol takımları, yalılar satın aldılar. Şu anda devletin yapması gereken stratejik öneme sahip olan ve ülkenin bağımsızlığının teminatı olan alanların iflas etmesine müsaade etmemektir. Devletin bu ticari alanları kendi eline alması gerekiyor. Bundan maksadım devlet kapitalizminin oluşturulması değil krizden sonra tekrar serbest pazar ekonomisine geri dönmektir" şeklinde konuşmuştu.


Bu haber toplam 880 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri