Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir Televizyon Yapımımız Var mı?

14.09.2012 19:27
İslam’a, Müslümanlara ve dini değerlere karşı yapılan her çirkin davranışı sadece kırıp-dökerek, yakıp-yıkarak, gösterilerle ya da aynı metotlarla protesto edemezsiniz.

İslam’a, Müslümanlara ve dini değerlere karşı yapılan her çirkin davranışı sadece kırıp-dökerek, yakıp-yıkarak, gösterilerle ya da aynı metotlarla protesto edemezsiniz.

Müslümanlar İslam’ın hoşgörüsünü ve gerçek yüzünü yansıtacak sinema ve televizyon prodüksiyonlarında yoklar. Müslüman şahsiyetler üzerine çekilen film ve dizilere getirilen itirazlar bizi kendi içimize kapatıyor. Batılılar, medyaya ve ekranlara hevesli insanlar. Bu iki unsur etkili. Bizler de etkili olduklarını biliyoruz ama yine de yokuz.

Çekimi tamamlanan, internet üzerinden gösterime giren ve İslam ülkelerinde protestolara neden olan film dinler arası diyalog çabalarını dinamitliyor. Yapımcılar ve bazı gayrı Müslim sinema sektörünce Hz. Peygamber (s.a.v)’e ya da dini değerlere karşı kalkışılan ilk saldırı değil bu.

11 Eylülün yıldönümünde böyle bir filmin vizyona girmesi Amerikalılar açısından da facia olur. Yapımcılarına yönelik herhangi bir işlem yapılmaması şiddeti daha da artırır.

 

Olayların patlak verdiği gün Arap kanalları sadece protestoları verirken CNN filmin vizyona girmesiyle doğabilecek sonuçları tartışıyor. Amerikalı bir yorumcu filmin hakaret ettiğini ve bazı değerleri küçümsediğini söylüyor. Obama ise filmi reddediyor ve gösterime girmesine yönelik hoşnutsuzluğunu ifade ediyor.

İşin komik tarafı Arapların ve Müslümanların ortada olmaması. Kanallar uyuyor. Sadece yaşanan olayları naklediyorlar; ayrıntılardan ve çözüm yollarından bihaberler. Ekranlara sokakların diliyle aynı şeyi konuşan ifadeler geçiyorlar.

İslami yapımları ya da sadece Arapça değil başka dillerde dini prodüksiyonları konuşalım. “Ömer” dizisi önemli bir yapım. Bazı Müslüman kesimleriyle arasındaki savaşını tamamladı. Bir çok dile aktarıldı. “Ömer”den başka dizilere de ihtiyaç var. Sinema filmleri mesela. Bu tür yapımlar batılı sinema severlerin, sokaklardaki şiddeti eleştirmek yerine İslam’a hakaret eden prodüksiyonlara karşı tepki vermelerini kolaylaştıracaktır.

 

AzvanAhmeri

elvatan

14/10/2012

Tercüme: Mir Veysel Bulut

Bu haber toplam 2254 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri