Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir Yalanlama Da Tübitak'tan

21.02.2014 16:01
Görevden alınan TÜBİTAK Başkan Yardımcısı'ndan Başbakan Erdoğan'ın ofisinde bulunan böcek soruşturmasına ilişkin önemli bir iddia geldi.

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Hasan Palaz, görevden alınmasının ardından sert bir açıklama yaptı.

'Biz ne dersek o', 'biat etmezsen sonun böyle olur' tarzı tehdit ve intikam cümlelerine maruz kaldığını belirten Palaz, "görevden alınmamın tek nedeni 2012 yılından hazırlayıp muhataplarına teslim ettiğim bir bilimsel raporda, aradan 2 yıl geçtikten sonra tahrifat yapma baskısını reddetmemdir" dedi.

Bakan Işık: "İddiayı yargıya taşımak zorunda"

İddia Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'a da soruldu. Gaziantep'te konuşan Bbakan Işık, iddiadan basın yoluyla haberdar olduğnu söyledi, doğru olmadığını savundu.

Işık: "Eğer böyle bir iddiası varsa bunu yargıya taşımak zorunda" dedi.

TÜBİTAK'tan yalanlama

TÜBİTAK Başkanlığı ise, basına yansıyan açıklamalarının gerçeklerle hiçbir ilgisi olmadığını, görev değişikliği kararının tamamen idari bir tasarruf olduğunu bildirdi.

TÜBİTAK'tan yapılan açıklamada, basında yer alan Palaz'ın iddialarıyla ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Hasan Palaz'ın açıklamalarının gerçeklerle hiçbir ilgisi olmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kendisinin görev değişikliğinin anılan iddialarla ilgisi olmayıp, değişiklik kararı tamamen idari bir tasarruftur. Dr. Hasan Palaz, vekaleten yürütmekte olduğu TÜBİTAK Başkan Yardımcılığı görevinden 30 Aralık 2013 tarihinde alınmış, Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Başkanlığı görevi ise TÜBİTAK Bilim Kurulu'nun 1 Şubat 2014 tarihli ve 227 sayılı kararıyla sona erdirilmiştir. Kurumumuza, Dr. Hasan Palaz'ın açıklamalarında iddia edildiği gibi anılan raporun değiştirilmesine yönelik herhangi bir talep gelmemiş olup bu iddialar asılsızdır.

Ayrıca kendisi de bugüne kadar öne sürdüğü iddialarla ilgili olarak yönetime herhangi bir şikayette bulunmamıştır. Bütün bunların yürütülen soruşturmanın ciddiyetini zedelemeye yönelik olduğu düşünülmektedir. Basında yer alan söz konusu haberdeki gerçek dışı bilgilerle yanlış bir algı oluşturulmak istendiği açıktır. Her türlü hukuki hakkımız saklı kalmak kaydıyla kamuoyunun
bilgisine saygılarımızla sunarız."

habervaktim

Bu haber toplam 1514 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri