Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir zamanlar borç sırasında idik

24.11.2012 17:28
Borç alan değil, borç veren ülke haline geldiğimiz IMF’de ağırlığımız artıyor. IMF Türkiye Direktörü Mark Lewis “Türkiye de ekonomik ağırlığını yansıtacak şekilde IMF’nin TOP-20 hissedarlarından olacak” dedi.
Türkiye, Avrupa'da birçok ülkenin kapısını çaldığı IMF'de ekonomik ağırlığını yansıtacak konuma geliyor. IMF'de devam eden bir reform olduğunu, bu şekilde gelişmekte olan pazarların oylama payını ve rolünü desteklemeye çalıştıklarını anlatan IMF Türkiye Direktörü Mark Lewis “Türkiye de ekonomik ağırlığını yansıtacak şekilde TOP-20'ye girecek” dedi. Lewis, Aktive Academy 10.Uluslararası Finans Zirvesi'nde yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “IMF kota bazlı bir kurum yani oylama payları ekonomilerin büyüklüğünü yansıtıyor. Birkaç yıl önce dikkat ettik, ülkelerin ekonomileri ve oylama ağırlıkları arasındaki dengesizlikler artıyordu. Çok az temsil edilen ülkelerin, yani oylama payları, ekonomik ağırlıklarına kıyasla çok azdı. Türkiye de bunlardan biriydi. IMF'de devam eden bir reform bitirildiği zaman umuyoruz ki gelişmiş ekonomilerden gelişmekte olan ekonomilere doğru yüzde 6'lık bir transfer olacak. Bunun sonucu olarak Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin, IMF'nin TOP-10 hissedarlarından olacak. Türkiye de ekonomik ağırlığını yansıtacak şekilde TOP-20'ye girecek. Prosedürlerde de değişiklikler olacak. Bazı yönetim kurulu üyeleri Avrupa ülkelerinden gelişmekten olan ülkelere kayacak. Türkiye zaten bu değişikliklerden şu an payını aldı. Reformun son kısmı belki önümüzdeki yılın başlarında tamamlanmış olacak, bu noktada Türkiye'yi TOP-20 içerisinde göreceksiniz.”

Yumuşak iniş başarılı
Türkiye'nin yumuşak inişi devam ettirdiğini belirten Lewis, Türkiye'nin ekonomik göstergelerini olumlu bulduğunu söyledi. Büyümenin yavaş yavaş azaldığına, enflasyonun gerilediğine, cari hesap açığında bir azalma görüldüğüne dikkati çeken Lewis “İşte bu yumuşak bir iniş. Bu çok yüreklendirici bir durum ve bunun devam ettiğini de görüyoruz. Yumuşak iniş bir başarıdır ve devam edebilirse çok anlamlı bir başarıya dönüşür. Türkiye bu yumuşak inişi devam ettirebilirse, bu gerçekten anlamlı bir başarı olacaktır” dedi.

NASRETTİN HOCA FIKRASIYLA KRİZ YORUMU
Lewis, küresel ekonomik manzaranın ‘iç karartıcı olduğununu' belirtti. Küresel ekonomik duruma Nasrettin Hoca'nın ‘'Tabutun önünde, arkasında, sağında, solunda olmanız değil, önemli olan tabutun içinde mi dışında mısınız? Asıl mesele bu...'' fıkrasıyla örnek veren Lewis, iç karartıcı ekonomik manzaranın global ekonomik sistemin birçok yerinde geçerli olduğunu belirtti. 
Bu haber toplam 1866 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri