Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Birileri Hâlâ Katillere Güzelleme Yapar mı?

19.10.2011 16:39
"Doğrusu çok merak ediyorum, her sabah kalkıp köşelerinde “PKK güzellemesi” yapan bazı ‘şuursuz’ aydınlar acaba şimdi ne yazacaklar…"

Mehmet Ocaktan/ Star

Birileri hala katillere ‘güzelleme’ yapar mı?

PKK’nın faşist katillerinin Hakkari’deki katliamıyla birlikte Türkiye’de yeni bir mücadele dönemi başlıyor. Bu ülkede yaşayan vicdan sahibi herkes çok açık bir şekilde biliyor ki, bu katiller ordusunun Kürt sorunuyla uzaktan yakından ilgisi yoktur.

Eğer bu ülkede, hamile kadınları, çocukları, gencecik insanları katleden bir örgütün, Kürt halkının sorunlarıyla ilgilendiğine inanan birileri varsa, ben insanlıktan istifa ediyorum.

Böyle bir dünya olamaz, Yüreğinde küçücük de olsa, ‘insan’ olmanın onurundan kırıntılar taşıyan herkesin, bu faşist katillere isyan etmesi gerekir.

Doğrusu çok merak ediyorum, her sabah kalkıp köşelerinde “PKK güzellemesi” yapan bazı ‘şuursuz’ aydınlar acaba şimdi ne yazacaklar…

“Eşrefi mahlukat” olmanın onuruyla katillere karşı seslerini yükseltip, “yeter bütün insanları öldüremezsiniz” mi diyecekler, yoksa katilleri kutsayıp onlara öldürülecek yeni bebeklerin, çocukların, masum insanların adreslerini mi verecekler?

Türkiye’de kendisini AK Parti’ye karşı konumlandırmış, hemen bütün muhalif yapıların muhalefet edebilecekleri tek alan, Kürt karakterli terör sorunudur. Esasen AK Parti’nin iktidar sürecinde, Kürt sorunu konusundaki en zor olan psikolojik eşik aşılmış ve önemli aşamalar kaydedilmiştir.

Bugün zor gibi gözüken ‘vatandaşlık’ konusu ve ‘Kürtçe eğitim’de pekala yeni anayasa ile yeni formüller üretilerek çözülebilecek bir karaktere sahiptir. Bunun için Tayyip Erdoğan’ın ‘çözüm’ iradesi ve değişim tecrübesi en büyük güvencedir.

Ancak şunu bilelim ki, bütün bunlar yapıldığında da ‘terör’ bitmeyecektir. Şu anda Türkiye’nin yapması gereken, insan öldürmekten başka bir mesleği olmayan faşist katillerle mücadelenin etkin yollarını bulmasıdır.

Evet katiller öldürür, peki bunca tecrübeye sahip bir ordunun bu kadar büyük zayiat vermesini nasıl izah edeceğiz. Unutmayalım ki şu anda toplumun vicdanı infial halindedir.

Bu katliamdan sonra herkes payına düşen özeleştiriyi yapmak zorundadır. Ordu bütün teknik imkanlara ve donanıma sahiptir.

Eğer bir eksik varsa da tamamlanmalıdır. Bu kadar büyük bir acıdan sonra, hiç kimsen mazeret üretmek gibi bir lüksü olamaz.


Bu arada, şu günlerde Türkiye’nin canını acıtan terör atmosferine sırtını dayayarak Erdoğan’ın zaafa uğrayacağı gibi bir beklentiye kapılanlar unutmamalı ki, Tayyip Erdoğan bundan daha ölümcül tuzakları teker teker sökerek bugünlere geldi.

Eğer ellerini ovuşturarak kandan ‘pay’ kapmayı umanlar varsa boşuna umutlanmasınlar. Çünkü, 2002 seçimlerini kafalarında bir yol kazası olarak gören karanlık örtünün altındaki aktörler, 2007 seçimleri öncesinde ‘eski Türkiye’nin ayak seslerini duyduklarını zannettiler ama seçimler onlara “yeni Türkiye” ile cevap verdi.

Tayyip Erdoğan, bu süreçteki Ergenekon ve benzeri bütün karanlık yapıların tuzaklarına rağmen değişim ve demokrasi yürüyüşünü sürdürdü.

Ve sonunda, 12 Eylül referandumu ve 12 Haziran 2011 seçimleriyle bütün direnme noktaları bertaraf edilerek bugünlere gelindi. Dolayısıyla bugün Türkiye’nin önüne kaotik bir tablo olarak konulmaya çalışılan duruma bakarak endişeye kapılmaya gerek yok.

Geçmişte zoru başaran Erdoğan, mevcut sorunları da çözecektir. Bunun için gerekli tecrübeye ve birikime sahip. Türkiye’yi değişim ve demokrasi rotasından döndürmeye faşist katillerin gücü yetmeyecektir. 

Bu haber toplam 1410 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri