Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Birmanyalı Müslümanlar Kurtarıldı

04 Şubat 2009 / 09:34
Endonezyalı yetkililer, 21 gündür denizde olan 200'e yakın kaçak göçmeni kurtardıklarını açıkladı.
Kaçakların, Birmanya'nın askeri yönetimince tanınmayan Rohingya adlı Müslüman bir gruptan olduğu sanılıyor.

BBC'nin Tayland'daki muhabiri Jonathan Head de teknede motor bulunamadığını hatırlatarak, grubun büyük olasılıkla Tayland ordusunun geçen aya dek sürdürdüğü acımasız sınırdışı uygulamasının kurbanlarından oluştuğunu söylüyor.

Tayland ordusunun en az 1000 Rohingya'yı teknelere doldurup açık denize dek çektikten sonra, kaderine terk ettiği biliniyor. Bunlardan yüzlercesinin öldüğü tahmin ediliyor. Bu, Endonezya'ya bir ay içinde ulaşan ikinci Birmanyalı Müslüman kafile.

Endonezyalı yetkililer yerel balıkçıların ikinci grubu hıncahınç dolu bir teknede bulduğunu, kalabalık yüzünden teknede bazılarının oturacak yer bile bulamadığını anlatıyor.

Su ve yiyeceğin tükendiği tekneden kurtarılanlardan 50 kadarı ciddi su kaybı teşhisiyle hastanede tedavi görüyor.

Ölenler

Kaçak göçmenlerden adının Rahmet olduğunu söyleyen biri, BBC Endonezya Bölümü'ne 22 kişinin yolculuğa dayanamayarak öldüğünü anlattı.

Rahmet aslen Birmanyalı olduğunu ancak balıkçı ve sokakta yiyecek satıcısı olarak çalışmak üzere Tayland'a gittiğini söyledi.

"Tayland polisi beni yakalayıp denize attı" diyen Rahmet sözlerine "Biz yanlış birşey yapmadık, yalnızca çalıştık. Biz yoksuluz, günlük ekmeğimizi kazanmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Tayland hükümetinin politikası uluslararası kamuoyunda büyük tepkiye yol açmış, bunun üzerine Tayland başbakanı gelecekte daha insani politikalar uygulama sözü vermişti.

Tayland, Rohingyaların mülteci değil ekonomik göçmen olduğunu ve bu nedenle de sınırdışı edilmeleri gerektiğini savunuyor.

Birmanya'daki askeri cunta ise geçen hafta yayımladığı bildiride ülkede resmen tanınan 100 kadar etnik grup arasında Rohingya diye bir halkın bulunmadığını belirtti.

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü ise Rohingyaların ülkelerinde dini baskılar ve tacize uğradığını, çalışma ve seyahat özgürlüklerinin kısıtlandığını söylüyor. Birmanya'da bir milyar Rohingya yaşadığı tahmin ediliyor.


Kaynak: BBC

Bu haber toplam 990 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri