Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Bizde tebliğ vardır, misyonerlik yoktur"

18.05.2012 02:04
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İslamda misyonerlik değil tebliğ olduğunu vurgulayarak, “Biz inancımız gereği kimseyi zorla dininden vazgeçirmeyiz, bu konuda kimseye baskı da yapmayız” dedi.

Gana Başmüftüsü Şeyh Osman Nuhu Sharabutu başkanlığındaki heyet, Görmez'i makamında ziyaret etti. Görmez, Sharabutu ve beraberindekileri ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, başkanlığın Afrika ile ilişkilerinin, 2006'da İstanbul'da düzenlenen Afrika Müslüman Dini Liderler Zirvesi ile başladığını söyledi.

Bu zirvenin semeresi olarak pek çok Afrikalı öğrencinin özellikle imam-hatip lisesi ve ilahiyat fakültelerinde okumak üzere Türkiye'ye geldiğini anlatan Görmez, masrafların Diyanet Vakfı'nca karşılandığınıbildirdi.

Afrikalı öğrencilerin ülkelerindeki dini kurumlarla Diyanet arasında birer köprü olduğunu kaydeden Görmez, heyete sürpriz yaparak, Türkiye'de eğitim gören Ganalı öğrencilerden bir kısmını Diyanet'e davet ettiklerini söyledi.

Gana Başmüftü Yardımcısı Mustafa İbrahim, tüm dünyada önemli bir rol üstlenen Türkiye'nin Afrika'da ve özellikle Gana'da önemli girişimleri bulunduğunu belirterek, “Bu girişimler, ülkemizdeki Müslümanlar açısından son derece önemli ve anlamlı” dedi.

Konya İmam Hatip Lisesi'nde okuyan 6 Ganalı öğrencinin de görüşmeye katılması üzerine Görmez, “Bu arkadaşlar size sunabileceğimiz en güzel hediye. Bu hediyelerin sayısını artıralım. Siz en çalışkan öğrencilerinizi belirleyin, biz onları okutalım. Bunların her biri Gana'ya döndüğünde bir yerde reis olur inşallah” diye konuştu.

Misyonerlik eğitimine karşı halkın inancına uygun eğitim müesseselerini bu gençlerin kuracağını belirten Görmez, “Bizde tebliğ vardır, misyonerlik yoktur. Biz inancımız gereği kimseyi zorla dininden vazgeçirmeyiz, bu konuda kimseye baskı da yapmayız. Dünyalık menfaat vererek kimseden böyle bir şey de talep etmeyiz. Biz isteriz ki ülkenizde tüm inanç sahipleri birbirlerinin inançlarına müdahale etmeden özgürlük içerisinde yaşasınlar”dedi.

Gana Başmüftüsü Yardımcısı İbrahim ise “İnşallah Gana hükümeti de bu tabloyu görerek bundan sonra eğitime daha fazla yatırım yapar”dedi.

 

AKİT 

Bu haber toplam 8564 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri