Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"BİZİ SURİYE BATAKLIĞINA ÇEKMEK İSTEYENLER VAR"

12.05.2013 18:49
Reyhanlı'daki saldırılarla ilgili konuşan Başbakan Erdoğan, mezhep çatışması tuzağı dikkat çekerek, "Bizi Suriye bataklığına çekmek isteyenler var" dedi.

 

"Analar Ağlamasın" temalı Anneler Günü programında konuşan Başbakan Erdoğan, Reyhanlı saldırısıyla ilgili çok önemli açıklamalar yaptı.

İşte Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından dikkat çeken bölümler;

Ahirete göçmüş olan annelerimize rahmet diliyorum. Hayatta olanlara sağlık ve afiyetler diliyorum. Tüm annelere, evlartlarının kokusunu doya doya teneffüs ederek, sevdikleriyle birlikte nice anneler günü diliyoruum.

REYHANLI SALDIRISI

Bugün bir anneler gününü daha burukluk içinde idrak ediyoruz. Dün Reyhanlı'da 46 kardeşimizi kaybettik. 19'u ağır olmak üzere 55 kardeşimiz de halen hastanede tedavi altında. İlk andan itibaren gerek başbakan yardımcım, gerek içişleri bakanım, adalet bakanım, sağlık bakanım, milletvekili arkadaşlarım orada bulundular. Tüm imkanlarımızla bölgedeki çalışmaları yoğunlaştırdık, gerekli talimatları verdik.

Bu olay nedeniyle bugünkü programı sadece anma programı olarak yapmaya karar verdik. Ve ben huzurlarınızda Ebru Gündeş'e de anlayışı için teşekkür ediyorum.

Yakınlarını kaybeden annelerin ve tüm kardeşlerimizin acısını en az onlar kadar yüreğimizde hissediyoruz. Hep birlikte bu acıyı aşacak, böyle acıların yaşanmasının da önüne geçeceğiz.

Gerek Reyhanlı'daki saldırılar, gerek Suriye meselesi, gerekse de süreç konusunda çok samimi olarak sizlerle bir şeyleri paylaşmak istiyorum.

BİZİ SURİYE'DE BATAKLIĞA ÇEKMEK İSTEYENLER VAR

Bizi Suriye'deki bataklığa çekmeye çalışan her provokasyona karşı son derece soğukkanlı olmak zorundayız. Büyük devlet, hadiseler karşısında soğukkanlı davranan, aklı selimle hareket eden devlettir.

HASSASİYETLER KAŞINARAK FİTNE ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORLAR

Türkiye'nin sabrı ve soğukkalnlılığı test ediliyor. Türkiye bu tür provokasyonlarla adeta kirli bir senaryonun içine çekilmek isteniyor. Özellikle Hatay'da birtakım hassasiyetleri kaşıyarak fitne çıkarmak istiyorlar. Biz buundan sonra da serinkanlılığımızı muhafaza edeceğiz ve tuzağa düşmeyeceğiz.

FIRSATÇILIK

Suriye'deki mesele AK Parti'nin, Tayyip Erdoğan'ın meselesi değil, Türkiye'nin meselesidir, milletimizin meselesidir. Düşürülen uçak AK Parti'nin değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin uçağıdır. Şehit edilen polisler ve memurlar AK Parti'nin değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin polisleri ve memurlarıdır. Alçakça katledilen masumlar Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşlarıdır. Bu tür alçakça saldırılarınardıından adeta suçluyu korurcasına hükümetin dış politikasını hedef almak tam anlamıyla fırsatçılıktır ve Türkiye düşmanlarının ekmeğine yağ sürmektir.

BUGÜN "BEN DEMİŞTİM" GÜNÜ DEĞİL

Bugün bir olmak, beraber olmak, tüm dünyaya birlik fotoğrafı sunmak zoruundayız. Bugün ben demiştim diye ortalıkta böbürlenme günü değildir. Bugün ben söylemiştim diyerek suçlama, içeriden suçlu arama günü değildir. Daha cenazeleri kaldırmadan suçluları koruyarak, meseleyi siyasi bir rant meselesi haline getirmek en hafif tabiriyle ahlaksızlıktır.

Bu saldırıların amacı en başta milletimin fertleri arasında nifak oluşturmaktır, milletimin zihninde soru işaretleri oluşturmaktır. Buna izin vermeyeceğiz. Terörünn ve Türkiye düşmanlarının, Türkiye'nin birlik fotoğrafına zarar vermelerine asla müsaade etmeyeceğiz.

MEZHEP ÇATIŞMASI ÇIKARMA NİYETİNDE OLANLAR VAR

Birilerinin Şam'daki canilerle gönül bağı olabilir. Birilerinin terör örgütleriyle muhabbeti olabilir, birilerinin mezhep çatışmasına ellerinde körükle gitme niyeti de olabilir. Ama biz buna izinn vermeyeceğiz.

Buradan Reyhanlı'daki, Hatay'daki kardeşlerime, 76 milyon kardeşime sesleniyorum; lütfen tahriklere karşı dikkatli olun. Lütfen milletin fertlerini birbirine hasım etmeye çalışanlara karşı, aramıza nifak sokmaya çalışanlara karşı dikkatli olun.

"BU SALDIRILARIN NEDENİ SURİYE POLİTİKAMIZ DEĞİL"

Suriye kaynaklı saldırıları Türkiye'nin Suriye politikasıyla bağdaştırmak sorumsuzluktur. Türkiye Suriye'de yaşananlara sessiz, tepkisiz kalsaydı da bu saldırılar yine gerçekleşecekti, Türkiye yine hedef olacaktı. Çünkü bu saldırılar Suriye politikamıza yönelik değil, bölgede güçlenen, büyüyen Türkiye'ye yönelik saldırılardır. Bu saldırılar Suriye politikamıza yönelik değil, kardeşliğimize, istikrarımıza yönelik saldırılardır.

 

Bu haber toplam 1536 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri