Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Bizi yine Osmanlı'nın torunları kurtardı'

21.03.2011 11:15
Türk hükümetinin verdiği desteğe işte bu sözlerle teşekkür etti
Komor Birliği Cumhurbaşkanı Ahmed Abdallah Sambi, Komor vatandaşlarının Libya'dan tahliyesi için Türk hükümetinin verdiği desteğe teşekkür etti.

KomorİstanbulBaşkonsolosluğu'ndan yapılan açıklamaya göre Sambi, "Osmanlı donanması, büyük büyükbabalarımızı, 16. yüzyılda Portekiz donanmasının istilasına karşı savaşıp bu Müslüman ülkeyi kurtarmıştı. 450 yıl sonrasında Osmanlıların torunlarının torunları yine Komorlu kardeşlerini kurtarmak için seferber oldular. Bu kadar uzun süre geçmesine rağmen görülüyor ki gönüllerimiz ve kalplerimiz birdir" dedi. "Memleketimiz memleketinizdir" diyen Sambi, ülkelerinde Türkiye'nin daimi bir büyükelçiliğinin olmasının "büyük gurur ve güven kaynağı olacağını" kaydetti.

Libya'nın başkenti Trablus'ta mahsur kalan Mısırlılardan 1.201 kişi daha Türk feribotuSamsuntarafından Mısır'ın İskenderiye Limanı'na getirildi. İki hafta önce de Samsun feribotu, Gelibolu Firkateyni eşliğinde 1.134 Mısırlıyı çatışma bölgelerinden alarak ülkelerine getirmişti. Pazar sabah saatlerinde İskenderiye'ye ulaşan feribot Türkiye'nin İskenderiye Başkonsolosu Semih Lütfü Turgut ve Mısırlı yetkililer tarafından karşılandı. Tahliye olanlara Mısır'daki Türk girişimciler tarafından kurulan Mısır-Türk Dostluk ve Kültür Derneği tarafından kumanya ve oyuncak verilirken, Yunus Emre Kültür Merkezi ile bir Türk şirketi de tişört ve su dağıttı.


ZAMAN

 

Bu haber toplam 2468 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri