Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BM, LİBYA'YI 1-2 SAATE KADAR VURACAK

18.03.2011 11:24
Fransa, Libya'ya yönelik askeri operasyonun 'birkaç saat içinde' başlayabileceğini açıkladı.

BM'nin Libya'da uçuşa yasak bölge uygulanmasına yetki veren kararının ardından Fransa, Libya'ya yönelik askeri operasyonun ''birkaç saat içinde'' başlayabileceğini açıkladı. Başbakanlık da tavrını açıkladı

BM Güvenlik Konseyi'nin Libya'da uçuşa yasak bölge uygulanmasına yetki veren kararının ardından Fransa, Libya'ya yönelik uluslararası askeri operasyonun ''birkaç saat içinde'' başlayabileceğini açıkladı.

Hükümet sözcüsü Francois Baroin, RTL televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ülkesinin, Libya'daki Muammer Kaddafi güçlerine yönelik uluslararası askeri operasyonda yer alacağını ifade ederek,  ''hava operasyonu çok kısa zamanda, birkaç saat içinde başlayabilir''dedi.

Baroin, ''hava operasyonunun, Libya hava sahasını işgal anlamına gelmeyeceğini, sadece Libya halkını korumak ve acılarına son vermeyi amaçladığını'' ifade etti.

EL CEZİRE DE DUYURDU

El Cezire: Libya'ya müdahale an meselesi... BM Güvenlik Konseyi'nde Libya'ya uluslararası müdahaleye yeşil ışık yakan karar tasarısı kabul edildi. El Cezire televizyonu operasyonun bir kaç saat içinde başlayacağını duyurdu.

El Cezire televizyonu operasyonun birkaç saat içinde başlayacağını ve Fransa'nın operasyona katılacağını duyurdu.

BAŞBAKANLIK: LİBYA'DA DERHAL ATEŞKES İSTİYORUZ

BM Güvenlik Konseyi 17 Mart 2011 tarihinde Libya’daki durum hakkında 1973 sayılı kararı kabul etmiştir. BM Şartının 7. Bölümü altında benimsenen karar bağlayıcı bir nitelikte olup tüm ülkeler bakımından uygulanması zorunlu hükümler içermektedir.

Kararda, Libya’daki taraflara derhal ateşkes çağrısı yapılarak şiddetin ve sivillere yönelik saldırıların tamamen sonlandırılması talep edilmektedir. Libya’da sivil halkın korunması için gerekli tüm önlemlerin alınması, bu meyanda, Libya hava sahasının insancıl amaçlı olanlar hariç tüm uçuşlara kapatılması hükümlerine yer verilen kararda, yabancı işgal güçlerinin her hangi bir şekilde Libya topraklarının her hangi bir bölümünde bulunamayacakları vurgulanmaktadır.

İnsani yardımların süratle ve engelsiz olarak geçişinin temin edilmesi için gerekli önlemlerin alınması gereğinin altı çizilen kararda, Libya halkının meşru beklentilerini karşılayacak bir çözümün bulunması için çabaların artırılması ihtiyacına işaret edilmekte, bu bağlamda, BMGS tarafından atanan Özel Temsilcinin ve Afrika Birliği’nin atadığı Yüksek Düzeyli Komite’nin çabalarına destek beyan edilmektedir.

Kararda ayrıca, 1970 sayılı BMGK kararında tesis edilen silah ambargosunun uygulanması ve Libya’ya ait varlıkların dondurulması hükmünün kapsam alanının genişletilmesi hakkında hükümlere de yer verilmektedir.

Türkiye, en başından beri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki gelişmelere ilişkin her adımın uluslararası meşruiyet zemininde atılması gerektiğini söylemiştir. Yine en başından itibaren, halkın değişim ve dönüşüm taleplerinden yana olmayı ahlaki ve vicdani bir sorumluluk olarak görmüştür. Bu çerçevede, halkların meşru beklentilerinin karşılanmasını mümkün kılacak demokratik dönüşümlerin barışçıl yöntemlerle gerçekleşmesi ve bu tür taleplere karşı şiddet kullanılmaması en temel beklentimizdir.

Libya bağlamında, Arap Ligi’nin 12 Mart 2011 tarihinde BMGK’ne yaptığı uçuşa yasak bölge ihdası yönündeki çağrıyı yürekten desteklediğimizi en üst düzeyde yaptığımız beyanla açıklamıştık. Aynı zamanda, dost ve kardeş Libya’da yabancı müdahaleye karşı olduğumuzu kayda geçirmiştik.

Bu çerçevede, akan kanın ve sivillere yönelik şiddetin biran önce durdurulmasını ve derhal ateşkes sağlanmasını istiyoruz. Bu yöndeki adımların hiç zaman kaybedilmeden hemen şimdi atılmasını ve halkın değişim ve dönüşüm taleplerinin karşılanmasını önemle bekliyoruz.
 

Bu haber toplam 2284 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri