Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2012 Çok kritik bir yıl olacak

02.12.2011 09:20
BM, yeni ekonomik kriz olasılığı konusunda uyardı. Yeni küresel ekonomik görünüm raporunda, yeni bir ekonomik kriz olabileceği bildirildi.

Birleşmiş Milletler'in ekonomik ve sosyal konular dairesi tarafından hazırlanan raporda, 2012 yılında iyimser bir senaryoyla ekonomik büyümenin yüzde 2.6 olabileceği, ancak kötü bir senaryo durumunda ise, sadece yüzde 0.5 oranında kalacağı belirtildi.

Birleşmiş Milletler mayıs ayı raporunda ise 2012 yılı için küresel büyüme, yüzde 3.6 olarak öngörülmüştü.

Yayımlanan yeni raporda, gelişmiş ülkelerin mali açıdan kemer sıkma politikalarına zamansız başlamaları halinde, dünyanın yeni bir ekonomik durgunluğa sürüklenebileceği uyarısında bulunuldu.

Raporda, özellikle gelişmiş ülkeler tarafından mali açık ve kamu borçlarına karşı uygulanan kemer sıkma önlemlerinin, büyümeyi ve iş beklentilerini baskıladığı vurgulandı.

Raporda, 2012 yılı ''kritik yıl'' olarak tanımlanıyor

Rapora göre, gelecek yıl ekonomik büyüme yavaş olacak, 2013 yılında ise yüzde 3.2'ye çıkacak. Ancak bütün bu tahminlerin, Avro bölgesindeki borç krizinin kontrol altına alınması ve çok sıkı mali politikaların azaltılması halinde mümkün olabileceği vurgulandı.

Raporda gelişmiş ülkelerde yavaşlayan büyümenin, gelişmekte olan ülkeleri de etkilediği ve nisan ayından bu yana, bu ülkelerdeki büyümenin de yavaşladığı kaydedildi.

Brezilya ve Meksika'nın ekonomik durgunluktan daha görünür şekilde etkileneceğine yer verilen raporda, Hindistan ve Çin'deki ekonomik büyümenin ise güçlü kalmaya devam etmesinin beklendiği belirtildi.

Bu haber toplam 2166 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri