Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BM Filistin’e sözlerini tutsun

11.11.2012 13:13
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ankara Devlet Konukevi’nde düzenlenen Filistin resepsiyonuna katıldı. Resepsiyona Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Malki, Filistin’in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, Mısır Dışişleri Bakanı Kamal Amr ile ABD Ankara Büyükelç

Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada Filistin halkına destek verdi. Davutoğlu, Filistinlilerin bağımsızlığını ilan etmesi konusunda, “Filistinliler bu hakkı çoktan kazandılar çünkü Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, uluslararası kuruluşlar tarafından verilmiş sözler var” dedi.

“KUDÜS, FİLİSTİN'İN BİR PARÇASIDIR”

Filistin sorunun çözümünde Oslo sürecinin başlatıldığını, dolaylı arabuluculuk gibi yolların denendiğini kaydeden Bakan Davutoğlu, “Ama sonuç ne oldu, Filistinlilerin hala meşru bir yönetim hakkı yok. Batı Yaka'daki Filistinliler kendilerine bu yollardaki kontrol sebebiyle baskı altında hissediyorlar. Kudüs ise Filistin'in bir parçasıdır ve olmaya devam edecektir. Orada Filistinlilerin hiçbir hakları yok ve sürekli bir kuşatma halindeler” diye konuştu.

“BM, TAAHHÜTLERİNİ YERİNE GETİRİLMELİ”

Filistin sorununun çözümüne ilişkin yeni bir dönemin başlatılması gerektiğini belirten Davutoğlu, “Bugün ihtiyacımız olan, 1947'de Birleşmiş Milletler tarafından ortaya konulan taahhütlerin yerine getirilmesi” dedi. BM'nin uzun süreden beri Filistin'e yönelik verdiği sözleri ve sorumluluklarını yerine getirmesini beklediklerini kaydeden Davutoğlu, “Bizim siyasi sorumluluğumuz ise Filistinlileri desteklemek. Bu aşmada bizim istediğimiz en azından Filistin'in BM'ye üye olmasa bile gözlemci statüsünde olabilmesi. Böylece Filistinliler de uluslararası toplum içinde kendi yerlerini alabilecekler” diye konuştu.

“SORUNLARIN TEMELİNDE FİLİSTİN MESELESİ YATIYOR”

Davutoğlu, Ortadoğu'da yaşanan sorunların temel kaynağının Filistin olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: “Eğer istikrarlı ve refah içinde olan bir Ortadoğu istiyorsak, bütün sorunların temelinde Filistin sorunu yatıyor. En merkezi konu, Filistin meselesi. Filistin meselesini çözmeden dini bir hoşgörüden bahsetmek mümkün değil, küresel anlamda kültürler arası bir uyumdan bahsetmek mümkün değil. Ve yeni bir stratejik bölgesel düzen kurmak da, Ortadoğu'da bunu yapmak da bizim sorumluluğumuz.”

“FİLİSTİN SORUNU ÇÖZÜLÜRSE UMUT YEŞERİR”

Filistin sorunu çözülürse bölgede umut yeşereceğini söyleyen Davutoğlu, “Eğer Filistin sorunu çözülürse ve Filistin devleti tanınırsa, iki devletli bir çözüm olursa bölgemizde bir umut yeşerecektir. Filistin meselesi çözülürse, bölgede sürdürülebilir barış, güvenlik, refah ve kalkınma olacağına dair bir umut yeşerecektir. Bu yüzden biz Türkiye olarak bu davasında Filistin'i destekliyoruz Bugün Ramallah'ta yaşayan insanlar, Batı Yaka'da, Gazze'de yaşayan insanlar da aynı şeyi talep ediyorlar. Onur, onur, onur… Ve aynı zamanda uluslar arası toplumun saygısını talep ediyorlar” diye konuştu.

“TÜRKİYE, FİLİSTİN HALKINI DESTEKLEYECEK”

Türkiye'nin BM nezdinde Filistin'i desteklemeye devam edeceğini ve tüm insanlığında bu haklı talebe destek olması gerektiğini kaydeden Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Filistin halkının kararı, isteği ne olursa olsun Türkiye ve Türk halkı hiçbir tereddüt göstermeden onları destekleyecek ve onlarla dayanışma içinde olacak. Ve biz Filistin'in bu haklı talebini destekleyen tüm ülkelerle omuz omuza yürüyeceğiz. Bu uluslararası toplum için, hepimiz için, küresel aktörler için ve bölgedeki ülkeler için bir test olacak, bir sınav olacak. Umarım hepimiz sınavı geçebileceğiz. Eğer geçemezsek hepimizin ayıbı olacak. Biz Filistin halkına dönüp bir 50-60 yıl daha beklemeleri gerektiğini söyleyecek olursak, bağımsız olabilmeleri için daha uzun süre beklemeleri gerektiğini söyleyecek olursak bu bizim ayıbımız olacak.”

Yeni Akit 

Bu haber toplam 3534 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri