Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rusya'nın önerisine ABD'nin soğuk tavrı

10.02.2011 00:53
Rusya'nın BM Güvenlik Konseyi'ne dün yaptığı Ortadoğu'yu ziyaret önerisi ile ilgili olarak ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice'tan açıklama geldi: Zamanı mı?

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, Rusya'nın BM Güvenlik Konseyi'ne dün yaptığı Ortadoğu'yu ziyaret önerisi ile ilgili olarak, ''Bölgeye son derece hassas bir dönemde böyle bir ziyaretin yapılması barış ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunabilir mi, bu sorulara son derece dikkatli bir şekilde yanıt vermemiz, konuyu başkentlerimizde değerlendirmemiz gerekiyor'' dedi.

Rice, bugün gazetecilerin Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitali Çurkin'in, 1979 yılından beri Ortadoğu'ya hiç ziyaret düzenlemeyen Güvenlik Konseyi'nin bölgeye gitmesinin yararlı olacağını söylediğinin hatırlatılarak Rusya'nın önerisine nasıl baktıklarının sorulması üzerine şöyle konuştu:

''Şunu açıklıkla söylemem gerekiyor, dün bu konuda Konsey'de bir karar almadık. Bizim de dahil olduğumuz pek çok Konsey üyesi ülke, bu gezinin amacının ne olduğu, neden şimdi gidilmesi gerektiği, nerelere gidileceği gibi son derece önemli sorular yöneltti. Bölgeye son derece hassas bir dönemde böyle bir ziyaretin yapılması barış ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunabilir mi, bu sorulara son derece dikkatli bir şekilde yanıt vermemiz, konuyu başkentlerimizde değerlendirmemiz gerekiyor.''

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mark Lyall Grant da sorular üzerine, böyle bir ziyarete ''ilkesel olarak'' karşı çıkmadığını, ancak ziyaretin zamanlaması ve amacı hakkında soru işaretleri bulunduğunu söyledi.

Rusya dün Konsey'e aralarında Mısır, Lübnan, Suriye, İsrail ve Filistin topraklarının bulunduğu bölge ülkelerini ziyaret etme önerisinde bulunmuş, bölgedeki durumdan endişe duyduklarını belirtmişti.

Kaynak:
Bu haber toplam 1870 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri